Kim jest Karol Nawrocki? Przedstawiamy życiorys kandydata na prezydenta
2024-11-24 17:31:46(ost. akt: 2024-11-24 19:14:17)
Karol Nawrocki jako kandydat obywatelski wystartuje w wyborach prezydenckich z poparciem PiS. Kim jest osoba, która będzie walczyć o najważniejszy urząd w Polsce? Warto zapoznać się z życiorysem obecnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Karol Nawrocki to nie tylko historyk, ale i działacz społeczny oraz specjalista do spraw zarządzania zasobami ludzki.
Urodził się 3 marca 1983 roku w Gdańsku. Ma żonę Martę oraz jej ojcem trójki dzieci: dwóch synów i córki.
W rodzinnym mieście kształcił się oraz ukończył studia jako absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, a dziesięć lat później ukończył studia podyplomowe International MBA in Strategy, Programme and Project Management na Politechnice Gdańskiej.
Od stycznia 2009 roku zatrudniony w Instytucie Pamięci Narodowej, a w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku i koordynował prace naukowo-edukacyjne tamtejszego oddziału tej instytucji. Od kwietnia 2017 roku był dyrektorem gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Był członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP. Współpracował z TVP3 Gdańsk jako ekspert programów historycznych: "W świetle prawdy" oraz "Wojna i Pamięć".
Wchodził również w skład Rad Programowych: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Od 2020 roku prowadził na antenie Radia Gdańsk cykl audycji "Historia Nieoczywista". Jestem autorem i redaktorem siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Jest zaangażowany w opowiadanie za granicą prawdy o polskim doświadczeniu II wojny światowej.
Był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w ramach których w Polsce i na całym świecie odbyło się kilkaset wydarzeń, angażujących łącznie ponad trzydzieści trzy miliony odbiorców.
Od 1 czerwca 2021 roku pełnił funkcję zastępcy prezesa IPN, a 23 lipca 2021 roku objął stanowisko prezesa IPN, na które kilka tygodni wcześniej został wybrany przez Sejm.
Jako społecznik w 2013 roku był jednym z głównych inicjatorów i współorganizatorów powstania w Gdańsku alei imienia Żołnierzy Wyklętych. W 2015 roku doprowadził do nazwania jednej z głównych ulic terenów byłej Stoczni Gdańskiej imieniem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Był również członkiem Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny "Inki:, który został odsłonięty w Gdańsku 30 sierpnia 2015 roku.
Wśród licznych odznak i wyróżnień, które otrzymał warto wymienić: Srebrny Krzyż Zasługi (2021) - za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2019), Medal "Pro Patria" - a szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (2018), Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą (2023), Odznakę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej "Za zasługi dla Armii Krajowej" (2018) oraz Srebrną statuetkę BohaterON im. Powstańców Warszawskich - w kategorii osoba publiczna (2019).
PW/IPN
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez