Rynek nieruchomości w województwie warmińsko-mazurskim. Ile zapłacimy za m kw. mieszkania w Olsztynie i Elblągu?
2024-12-17 19:11:00(ost. akt: 2024-12-17 19:11:46)
Artykuł
sponsorowany
Województwo warmińsko-mazurskie, znane z malowniczych krajobrazów i licznych jezior, przyciąga zarówno turystów, jak i nowych mieszkańców. Rynek nieruchomości w tym regionie jest zróżnicowany, a ceny mieszkań różnią się w zależności od konkretnej lokalizacji. Przedstawiamy orientacyjny cennik mieszkań w dwóch największych miastach województwa: Olsztynie oraz Elblągu.
Ile zapłacimy za mieszkanie w Olsztynie?
Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, jest rozwijającym się miastem, które może poszczycić się bogatą ofertą kulturalną. Nie brakuje tu galerii handlowych, obiektów muzealnych czy modnych restauracji. Nic więc dziwnego w tym, że rynek nieruchomości w Olsztynie jest różnorodny. Kluczem do sukcesu jest bowiem zaspokojenie potrzeb różnych klientów. Ceny mieszkań zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, standard wykończenia czy dostęp do usług znajdujących się nieopodal. Obecnie średnia cena za m kw. w centrum Olsztyna wynosi około 7 500 zł. Nierzadko takie mieszkania znajdują się w zabytkowych kamienicach czy nowoczesnych apartamentowcach. Jeżeli mowa o obrzeżach Olsztyna, w dzielnicach takich jak chociażby Jaroty czy Nagórki, ceny mieszkań będą na szczęście niższe. Średnia cena za m kw. w obszarze peryferyjnym wyniesie bowiem około 5 500 zł. Szczegółowych informacji odnośnie cen warto poszukać na „olsztyńskiej” stronie: https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/warminsko-mazurskie/olsztyn.Ile kosztuje mieszkanie w Elblągu?
Elbląg to kolejne piękne miasto województwa warmińsko-mazurskiego, które każdego lata przyciąga rzesze turystów. Część osób daje się też skusić miastu na dłużej i podejmuje decyzję o kupnie lokum dla siebie i swoich najbliższych. Chociaż szczegółowych informacji na temat cennika mieszkań w Elblągu warto poszukać na stronie https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/warminsko-mazurskie/elblag, dobrze byłoby poznać pewne ogólne fakty. Raczej nikogo nie zdziwi to, że ceny mieszkań w centrum, podobnie rzecz jasna jak w przypadku Olsztyna, będą odpowiednio wyższe niż na obrzeżach. W centrum Elbląga, w pobliżu Starego Miasta i głównych arterii komunikacyjnych cena za m kw. wyniesie około 6 500 złotych, a więc nieco mniej niż we wspominanym Olsztynie. Jeżeli chodzi o peryferie, tam również będzie taniej. Za m kw. trzeba będzie zapłacić w granicach 4 500 złotych. Ceny te dotyczyć mogą takich dzielnic jak między innymi największe Zawada czy Nad Jarem.Peryferia czy centrum miasta?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie może być prosta i jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od potrzeb konkretnej osoby bądź osób, jak również od ich możliwości finansowych czy zdrowotnych. Jeśli komuś będzie zależało na bliskości placówek edukacyjnych, przychodni bądź potencjalnych miejsc pracy, o wiele wygodniej będzie mu się mieszkało w centrum. Jeżeli zaś priorytetem jest spokój, zakup mieszkania w ścisłym sercu miasta może okazać się nienajlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w centrum znajduje się zazwyczaj wiele klubów nocnych, pubów oraz kawiarni. Lokale te tętnią życiem wieczorami, zwłaszcza w weekendy. Wówczas osobom zamieszkującym sąsiednie kamienice czy bloki może dokuczać dość uciążliwy hałas. Szczególnie duży dyskomfort niepożądane dźwięki mogą wzbudzać u małych dzieci oraz u osób starszych, które potrzebują spokoju. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, iż będzie im o wiele lepiej na peryferiach. Jeśli chodzi zaś o kwestie finansowe, zawsze korzystniejszą opcją wydaje się być kupno lokum na obrzeżach Elbląga czy Olsztyna.Warto zastanowić się nad tym, gdzie jest więcej potencjalnych miejsc pracy czy obiektów kultury, które wydają się być najciekawsze. To w jakimś sensie określi całe nasze życie (zwłaszcza przy kredycie finansowym spłacanym przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat). Dobrym pomysłem może okazać się dokładniejsze zwiedzenie lokalizacji, w których znajdują się mieszkania na sprzedaż. Wówczas łatwiej będzie o dokonanie jedynego słusznego wyboru.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez