Reżyser i scenograf prof. Leszek Mądzik został honorowym obywatelem miasta
2024-12-20 08:54:03(ost. akt: 2024-12-20 09:01:52)
Twórca Sceny Plastycznej KUL, reżyser i scenograf prof. Leszek Mądzik został honorowym obywatelem Lublina - zadecydowali w czwartek jednogłośnie radni miasta. Jego twórczość i pasja do sztuki stały się - jak podkreślono - fundamentem współczesnej tożsamości kulturalnej miasta.
Wniosek o przyjęcie uchwały nadania honorowego obywatelstwa Lublina prof. Leszkowi Mądzikowi złożył prezydent Lublina Krzysztof Żuk w porozumieniu ze środowiskiem artystycznym. Uhonorowanie reżysera i scenarzystę jest – jak napisano – wyrazem wdzięczności i uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i podnoszeniem rangi Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego. „Jego twórczość - w której przeplatają się teatr, plastyka, muzyka i multimedia - oraz jego pasja do sztuki, stały się fundamentem współczesnej tożsamości kulturalnej miasta” – podkreślono w uchwale.
Prace Leszka Mądzika są – jak podano - eksperymentalne i często odwołują się do głębokich, filozoficznych tematów. „Poprzez swój wkład w te dziedziny sztuki, poszerza horyzonty artystyczne społeczeństwa, zachęcając do refleksji i dyskusji” – zaznaczono w uzasadnieniu.
Autorzy projektu uchwały zwrócili uwagę, że prof. Leszek Mądzik nie tylko tworzy dzieła sztuki, ale również dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, będąc mentorem dla młodych artystów. „Jego wkład w edukację artystyczną ma niebywały wpływ na kształtowanie wiedzy wśród kolejnych pokoleń polskich twórców. Wszystkie te elementy sprawiają, że prof. Leszek Mądzik jest niezwykle istotną postacią dla polskiej kultury, nie tylko przyczynia się do jej rozwoju, ale także inspiruje i pobudza do refleksji odbiorców zarówno w kraju, jak i za granicą” – podkreślono.
Leszek Mądzik (ur. w 1945 r.) - reżyser, scenograf, malarz, fotograf - jest uważany za jednego z najoryginalniejszych polskich twórców teatralnych. W 1966 r. rozpoczął studia z historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Początkowo był scenografem w Teatrze Akademickim, ale już w 1969 r. rozpoczął pracę nad własnym, autorskim teatrem - Sceną Plastyczną KUL. Pierwszy spektakl pt. "Ecce Homo" został wystawiony wiosną 1970 r.
Spektakle Sceny Plastycznej KUL - określanej jako teatr obrazu - są pozbawione słów, tradycyjnego aktorstwa i fabuły, opierają się na scenografii, przestrzeni, grze świateł, ciszy i dźwięków. W swojej twórczości artysta drąży tematykę sacrum, śmierci, erotyki, przemijania. Krytycy teatralni w Polsce i za granicą nazywają teatr Mądzika teatrem filozoficznego egzystencjalizmu. Głównymi środkami artystycznej wypowiedzi Mądzika, który jest reżyserem i scenografem wszystkich spektakli Sceny, są przestrzeń i światło, nieliczne postacie oraz przedmioty zanurzone w głębię i mrok.
W dorobku Sceny Plastycznej KUL jest ponad 20 spektakli. Wiele w nich pokazywane było na różnych festiwalach w kraju i na świecie, gdzie spotykały się uznaniem i zdobywały nagrody. Słynne przedstawienia Mądzika to m.in. „Zielnik”, „Wilgoć”, „Wrota”, „Wędrowne”, „Tchnienie”, „Kir”.
Lublin ma obecnie 22 honorowych obywateli, w tym gronie znajdują się m.in. Wanda Półtawska, Ryszard Kaczorowski, Norman Davies, św. Jan Paweł II, o. Ludwik Wiśniewski, Tomasz Wójtowicz, Juliusz Machulski, Krzysztof Cugowski.
PAP/ga
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez