Wojsko Polskie pozyska nowe satelity obserwacyjne
2024-12-21 12:26:26(ost. akt: 2024-12-21 12:26:59)
W obecności wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisano umowę na zakup satelitów obserwacyjnych dla Wojska Polskiego, której wartość to 556,7 mln zł. To niezwykłe osiągnięcie polskich Sił Zbrojnych - ocenił szef MON.
Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Creotech S.A., jest rozszerzenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemu obserwacji Ziemi. Zgodnie z umową wartą 556,7 mln zł mają być dostarczone cztery mikrosatelity.
[tweet]https://twitter.com/KosiniakKamysz/status/1870121957833744803[/twee]
Obecny podczas uroczystości podpisania kontraktu Kosiniak-Kamysz mówił, że podpisana umowa jest niezwykłym osiągnięciem polskich Sił Zbrojnych, a zwiększenie operacyjności obrazowania dzięki satelitom jest absolutnie konieczne do działań taktycznych.
Umowa, oprócz samych satelitów, obejmuje także cały system obsługi naziemnej oraz system przetwarzania danych.
"To wszystko udowadnia, że dla nas nie ma rewirów niedostępnych, że Wojsko Polskie, Siły Zbrojne, MON będą inwestować wszędzie tam, gdzie zwiększa się zdolność do działania" - podkreślał szef MON. Dodał, że Polska wchodzi w kolejny etap rozwoju swoich Sił Zbrojnych.
Jak zaznaczył Kosiniak-Kamysz, pieniądze przeznaczone na umowę pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.
"Grudzień to niezwykły miesiąc, to jest miesiąc, który przynosi bardzo wiele kontraktów. W tym tygodniu podpisaliśmy umowy na Rosomaki, Groty, Visy" - wyliczał Kosiniak-Kamysz. "To wszystko pokazuje, jak intensywnie gospodarujemy największym w historii budżetem. Inwestujemy w polską armię, kupując u polskich przedsiębiorców" - dodał.
Wiceszef MON Cezary Tomczyk wyjaśnił, że w 2026 r. polskie satelity znajdą się na orbicie, a już w przyszłym roku pierwszy polski satelita pojawi się w kosmosie.
Umowa ta jest jednym z elementów projektu Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob, który zakłada budowę konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych. Należy dodać, że w grudniu 2022 r. były szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych i stacji odbiorczej od firmy Airbus Defence and Space, której wartość wyniosła ok. 575 mln euro netto. Te satelity zostaną zbudowane i wyniesione na orbitę do roku 2027.
PAP/ga
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez