Gdańszczanie zapłacą za umycie radzieckiego czołgu
2024-12-23 13:33:10(ost. akt: 2024-12-23 13:34:09)
Czołg przy Alei Zwycięstwa w Gdańsku ponownie stał się obiektem kontrowersji i debat publicznych. Radny Przemysław Majewski, zwracając się do władz miasta, zauważył, że „czołg przy al. Zwycięstwa kolejny raz został pomalowany przez grafficiarzy”. W jego wystąpieniu pojawiły się wątpliwości dotyczące zasadności dalszego eksponowania czołgu w miejscu publicznym, szczególnie w kontekście historycznych kontrowersji związanych z pomnikiem.
Gdański radny Przemysław Majewski zadał włodarzom miasta konkretne pytania dotyczące przyszłości czołgu.
- Czy czołg będzie czyszczony przez służby miejskie?”- chciał się dowiedzieć.
Pytał także, „cy planuje się przeniesienie czołgu np. do Muzeum I Wojny Światowej?”.
W odpowiedzi na te wątpliwości, Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska, poinformował, że pomnik-czołg jest „objęty utrzymaniem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który w miarę potrzeb czyści go z graffiti i innych zabrudzeń”. Kryszewski dodał, że
- Graffiti, które pojawiło się w ostatnich dniach – napis w języku rosyjskim – zostanie niezwłocznie usunięte – zapewnił wiceprezydent.
Kwestia przeniesienia czołgu do muzeum również została rozstrzygnięta w odpowiedzi Kryszewskiego. Jak zaznaczył, „nie ma planów przenoszenia czołgu do jakiegokolwiek muzeum”. Zastępca prezydenta odwołał się do uchwały Rady Miasta Gdańska, która stanowi, że „jedynie Rada Miasta podejmując stosowną uchwałę mogłaby zdecydować o przeniesieniu lub likwidacji pomnika należącego do gminy”.
W kontekście historycznych kontrowersji, Kryszewski podkreślił, że „temat ten był kilkakrotnie dyskutowany, m.in. przez komisję ds. pomników”.
- Opinie historyków, jak i głosy środowisk kombatanckich przemawiają przeciwko likwidacji pomnika – stwierdził.
Dodał również, że od momentu swojego powstania w 1946 roku, pomnik „nigdy nie był traktowany jako ‘pomnik wyzwolenia’ czy też ‘wdzięczności Armii Radzieckiej’, stale natomiast podkreślano, że upamiętnia on polskich żołnierzy z brygady pancernej biorącej udział w walkach na Pomorzu w marcu 1945”.
raz/WM.pl
fot. UM Gdańsk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez