Lasy pozyskają turbiny
2025-01-14 16:35:49(ost. akt: 2025-01-14 16:38:32)
W ramach pilotażu na terenie trzech nadleśnictw ma zostać ustawionych do 20 turbin wiatrowych; projekty czekają m.in. na wydanie odpowiednich zgód - poinformowały we wtorek Lasy Państwowe. Decyzje dotyczące dalszego rozwoju projektu zostaną podjęte m.in. po zakończeniu badań naukowych - dodano.
Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Choszcz-Sendrowska przypomniała, że gospodarstwo od 2021 roku uczestniczy w pilotażu związanym z budową farm wiatrowych na terenach leśnych, realizowanych w ramach projektu "Las Energii".
Dodała, że LP nie są inwestorem ani deweloperem.
— Ich rola ogranicza się do dzierżawy gruntów oraz pełnienia funkcji partnera wspierającego i obserwatora, a także merytorycznie nadzorują zagadnienia leśne. Pilotaż ma na celu identyfikację barier wdrożeniowych oraz zgromadzenie wiedzy i doświadczeń niezbędnych do realizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości — wyjaśniła.
Przedstawicielka Lasów Państwowych poinformowała, że obecnie projekt jest realizowany w dwóch lokalizacjach na terenie trzech nadleśnictw w województwie lubuskim, które znajdują się pod zarządem Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze.
— W każdej z lokalizacji planowana jest budowa maksymalnie do 10 turbin wiatrowych, każda o mocy 6-7 MW. Projekty znajdują się na etapie uzgodnień i uzyskiwania zgód administracyjnych — dodała.
Choszcz-Sendrowska zaznaczyła, że informacja o budowie 2,5 tys. wiatraków na terenie LP, która pojawiła się w mediach, jest nieścisła i wprowadza w błąd.
— Liczba ta wynika z oszacowanego potencjału lokalizacyjnego gruntów leśnych, ale nie oznacza, że takie inwestycje faktycznie powstaną. Decyzje dotyczące dalszego rozwoju projektu zostaną podjęte po zakończeniu pilotażu i badań naukowych — przekazała.
Rzeczniczka zapewniła, że lokalizacja farm wiatrowych w ramach pilotażu uwzględnia optymalizację pod kątem środowiskowym, przyrodniczym i przeciwpożarowym.
— Zanim powstaną wiatraki, planowane jest wspólne opracowanie procedur w zakresie ochrony lasów wskazanych dla tego typu inwestycji. Należy również podkreślić, że planowane instalacje znajdują się w odległości około 2,5 km od zabudowań mieszkalnych, co znacząco przewyższa minimalną odległość 500 m określoną w projektowanej ustawie o odnawialnych źródłach energii — dodała.
Poinformowała ponadto, że pilotaż prowadzony jest w sposób transparentny i otwarty, a gminy, w których realizowane są inwestycje, przeprowadziły konsultacje społeczne.
LP dodały, że zespół naukowców, odpowiedzialny za projekt, składa się z uznanych ekspertów w dziedzinie ekologii i ochrony przyrody, których dorobek naukowy potwierdzony jest licznymi publikacjami w renomowanych czasopismach międzynarodowych oraz prestiżowymi nagrodami. Ich działania, ukierunkowane na ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, od lat przyczyniają się do kształtowania nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań w Polsce i za granicą.
Nadzór naukowy nad projektem prowadzą eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
— Wyniki tych nowatorskich badań dostarczą nie tylko kluczowych informacji o wpływie farm wiatrowych na lokalne populacje fauny, ale także stworzą podstawy do opracowania wytycznych dla przyszłych inwestycji tego typu. Pozwolą one na wyznaczenie obszarów optymalnych dla lokalizacji farm wiatrowych, minimalizując jednocześnie ich oddziaływanie na środowisko naturalne — wskazano w komunikacie.
Lasy Państwowe zauważają, że turbiny wiatrowe nie będą pierwszymi dużymi inwestycjami energetycznymi na zarządzanych przez gospodarstwo terenach. Zwrócono uwagę, że prze lasy przebiegają m.in. linie energetyczne czy gazowe.
— Rozwinięcie działań Lasów Państwowych na obszar energetyki, OZE, efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2 jest spójne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Identyfikujemy możliwości wykorzystania niektórych gruntów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych pod inwestycje w odnawialne źródła energii i w ramach działań projektowo-pilotażowych badamy ich potencjał. Podobne inicjatywy realizujemy np. w obszarze fotowoltaiki czy produkcji zielonego wodoru. Nadal odgrywają one jednak rolę działalności dodatkowej, uzupełniającej działalność podstawową, jaką jest prowadzenie gospodarki leśnej i równoważenie trzech kluczowych funkcji lasu: przyrodniczej, gospodarczej i społecznej — dodała rzeczniczka LP.
Źródło: PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez