Sankcje na Rosję. UE ma asa w rękawie, by obejść weto Węgier
2025-01-17 16:20:52(ost. akt: 2025-01-17 16:24:43)
Unijni prawodawcy szukają sposobu na obejście weta Węgier w sprawie przedłużenia sankcji na Rosję, które wygasają z końcem stycznia. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie belgijskiego króla i dekretu wojennego z 1944 r., zakazującego wywozu aktywów z kraju. To w Belgii przechowywane są rosyjskie pieniądze.
Premier Viktor Orban jeszcze w grudniu w Brukseli na posiedzeniu przywódców państw UE zapowiedział, że Węgry będą wetować przedłużenie sankcji na Rosję do czasu zaprzysiężenie nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
Tę samą narrację powtórzył w czwartek w Brukseli węgierski minister ds. UE Janos Boka, który powiedział, że Węgry nadal nie podjęły decyzji i że UE powinna najpierw porozmawiać na ten temat z USA. Unijne sankcje na Rosję za wojnę w Ukrainie wygasają 31 stycznia 2025 r. Trump zasiądzie na fotelu prezydenckim w najbliższy poniedziałek, 20 stycznia.
W Brukseli mówi się, że Orban liczy na to, że nowa amerykańska administracja będzie chciała poluzowania ograniczeń wobec Moskwy. Wówczas on będzie mógł naciskać na to samo ze strony Unii.
Tymczasem unijni prawodawcy szukają sposobu na to, żeby obejść węgierskie weto, jeśli Orban jednak go nie wycofa. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie dopuścić do uwolnienia 190 mld euro zamrożonych rosyjskich aktywów, których największa część znajduje się obecnie w posiadaniu belgijskiego centrum rozliczeniowego Euroclear. Tym bardziej, że zyski z obrotu nimi posłużyć mają do spłaty kredytu dla Ukrainy w wysokości 50 mld dolarów. Razem z sankcjami znikłyby również ograniczenia sektorowe i handlowe, w tym np. na import rosyjskiej ropy naftowej.
W Brukseli dopuszcza się, że wyjściem mogłoby być zaangażowanie w sprawę belgijskiego króla i zastosowanioe dekretu wojennego z 1944 r. Dokument sprzed 81 lat daje królowi Belgów możliwość zablokowania transferu aktywów z kraju. Zgodę na uruchomienie dekretu musiałby wydać rząd i wymagałoby to królewskiego podpisu.
Jak doniosły w piątek belgijskie media, ani Pałac Królewski, ani Euroclear nie chciały skomentować sprawy.
Rzeczniczka KE Anitta Hipper na piątkowym briefingu w Brukseli oświadczyła, że „Komisja szuka porozumienia w sprawie przedłużenia sankcji na Rosję w Radzie”.
UE przyjęła jak dotąd 15 pakietów sankcji przeciwko Rosji za wojnę w Ukrainie. Ograniczenia muszą być przedłużane co pół roku, a zgodę muszą wyrazić wszystkie państwa członkowskie. W Brukseli ruszyły już prace nad 16. pakietem i tym razem nieoficjalnie mówi się o pomysłach na obejście ewentualnego weta Węgier.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez