WM.pl
28 maja 2025, środa
imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
  • 16°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
    • Ogłoszenia
    • Anty-defamation
    • Kongres Przyszłości
    • Europe Direct
    • Plebiscyt Sportowy
    • Krasnal.info
    PODZIEL SIĘ

    Aktorka Maja Komorowska odebrała nagrodę GUSTAW w Teatrze Dramatycznym

    2025-01-22 10:51:21(ost. akt: 2025-01-22 10:57:38)

    Autor zdjęcia: Karolina Józwiak / Teatr Dramatyczny

    Kapituła najwyższej nagrody Związku Artystów Scen Polskich – GUSTAW, przyznała to najwyższe wyróżnienie stowarzyszenia wybitnej aktorce Mai Komorowskiej.

    Warto przeczytać

    • Kortowskie akademiki jak z bajki [ZDJĘCIA]
    • [WIDEO] Jakiej prezydentury potrzebujemy? Debata Profesorów
    • Karetki wodne wracają na Szlak Wielkich Jezior Mazurskich
    "W 2025 r. obchodzimy 100. rocznicę urodzin Haliny Mikołajskiej – wybitnej aktorki i reżyserki, artystki przez lata związanej z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. +HORYZONTY /Halina i jej siostry+ to cykl spotkań z aktorkami, dla których Dramatyczny, tak jak dla Mikołajskiej, w burzliwych latach pięćdziesiątych XX wieku, stał się miejscem zawodowych wyzwań, twórczych spotkań i scenicznych kreacji docenianych przez widzów i krytyków" - przypomniano na stronie Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka.

    Pierwsze spotkanie cyklu, którego kuratorką jest Anna Sańczuk, rozpoczęło się w poniedziałek (20 stycznia) o godz. 19, a jego bohaterką była Maja Komorowska. "W trakcie spotkania została wręczona pani Mai Komorowskiej nagroda GUSTAW" - poinformowano.

    Kapituła najwyższej nagrody Związku Artystów Scen Polskich – GUSTAW, doceniając osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne oraz patriotyczną postawę obywatelską zarówno w okresie stanu wojennego, jak również w kolejnych latach niełatwej transformacji ustrojowej oraz społeczne zaangażowanie na rzecz potrzebujących, postanowiła uhonorować tym najwyższym wyróżnieniem Stowarzyszenia - Maję Komorowską" - czytamy w informacji.

    Wyjaśniono, że "nagroda GUSTAW przyznawana jest za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego". "Służy wyróżnieniu tych osób, których dokonania wnoszą znaczący wkład w kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości kultury narodowej lub przyczyniają się do promocji kultury polskiej w świecie" - napisano.

    Choć mówimy o Gustawie 2024, to nie jest to Gustaw za konkretny rok, ale za całokształt życia i twórczości Laureata; za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego. Służy wyróżnieniu tych osób, których dokonania wnoszą znaczący wkład w kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości kultury narodowej lub przyczyniają się do promocji kultury polskiej w świecie. „W dowód uznania dla Jej bezdyskusyjnych osiągnięć artystycznych i pedagogicznych oraz patriotyczną postawę obywatelską zarówno w okresie stanu wojennego, jak również w kolejnych latach niełatwej transformacji ustrojowej oraz społeczne zaangażowanie na rzecz potrzebujących” – napisano w werdykcie Kapituły ZASP-u w składzie: Prezes Zarządu Głównego ZASP – Krzysztof Szuster; Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych ZASP – Krzysztof Kumor, oraz Przewodniczący Zarządu Sekcji Teatrów Dramatycznych – Andrzej Chichłowski. Laudację wygłosił były Prezes ZASP, Krzysztof Kumor.

    Przypomniano, że Maja Komorowska "w Teatrze Dramatycznym od trzydziestu lat gra Winnie w +Szczęśliwych dniach+ Samuela Becketta w reż. Antoniego Libery". "Stworzyła kobiece portrety i wielkie kreacje aktorskie w głośnych spektaklach Krystiana Lupy +Wymazywaniu+ i +Na szczytach panuje cisza+ Thomasa Bernharda czy +Niedokończonym utworze na aktora+ wg +Mewy+ Antona Czechowa" - napisano.

    "Aktorka teatralna i filmowa - Jerzego Grotowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystyny Skuszanki, Erwina Axera, Bogdana Korzeniewskiego, Helmuta Kajzara, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Tadeusza Konwickiego, Edwarda Żebrowskiego, Macieja Englerta. W grudniu 2024 r. podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia odebrała główną nagrodę aktorską za rolę Elisabeth Costello w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego" - czytamy w informacji o artystce.

    PAP/ZASP

    Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
    ZAMKNIJ
    Tagi:
    Gustaw nagroda Maja Komorowska aktorka Warszawa
    red.
    więcej od tego autora

    PODZIEL SIĘ

    Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

    Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

    Zaloguj się lub wejdź przez FB

    GazetaOlsztyńska.pl
    • Koronawirus
    • Wiadomości
    • Sport
    • Olsztyn
    • Plebiscyty
    • Ogłoszenia
    • Nieruchomości
    • Motoryzacja
    • Drobne
    • Praca
    • Patronaty
    • Reklama
    • Pracuj u nas
    • Kontakt
    ul. Tracka 5
    10-364 Olsztyn
    tel: 89 539-75-20
    internet@gazetaolsztynska.pl
    Biuro reklamy internetowej
    tel: 89 539-76-29,
    tel: 89 539-76-59
    reklama@wm.pl

    Bądź na bieżąco!

    Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

    • Polityka Prywatności
    • Regulaminy
    • Kontakt
    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B