WM.pl
7 czerwca 2025, Sobota
imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta
  • 21°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Polska osiąga rekord, ale Europa wyprzedza nas w mieszkaniowej rywalizacji. Oto dane

2025-01-25 12:30:54(ost. akt: 2025-01-25 12:34:37)
klucze do mieszkania

klucze do mieszkania

Autor zdjęcia: Freepik.pl

Rzadko zdarzają się pozytywne informacje z rynku nieruchomości, jednak najnowsze dane wskazują, że 2024 rok był jednym z najlepszych w historii. Na rynku pojawiło się wiele mieszkań, a do tego o całkiem dużych metrażach. Mimo to, w porównaniu do innych krajów Europy, nadal wypadają słabo.

Warto przeczytać

  • Idą burze. Mieszkańcy Warmii i Mazur już dostają SMS z...
  • Wojewoda warmińsko-mazurski proponuje challenge dla Sławosza
  • Osobówka zatrzymała się na torach tramwajowych
Rynek nieruchomości w 2024 roku osiągnął rekordowy poziom nasycenia: na 1000 mieszkańców przypadało 426 mieszkań. Według szacunków HREiT, w lutym liczba mieszkań w Polsce ma przekroczyć 16 milionów. Przeciętna powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi ponad 75 m², co oznacza, że na każdego obywatela przypada średnio ponad 32 metry kwadratowe. Nigdy wcześniej mieszkanie w Polsce nie było tak komfortowe.

Historyczny wynik: "Dla porównania, 10 lat temu na 1000 osób przypadało około 363 mieszkań, a dwie dekady temu 332. Widzimy więc konsekwentną poprawę" – mówi Bartosz Turek, główny analityk HREiT. Jeszcze bardziej imponująca jest perspektywa sprzed kilkudziesięciu lub stu lat. W 1974 roku na 1000 mieszkańców przypadało mniej niż 250 mieszkań, a w 1921 roku, na początku dwudziestolecia międzywojennego, zaledwie 179 mieszkań na 1000 obywateli.

Zrobiliśmy ogromny postęp: "Te statystyki przekładają się na konkretne zmiany. Na przykład w latach 70. tylko niewielki odsetek młodych małżeństw po ślubie mogło sobie pozwolić na samodzielne mieszkanie. Reszta albo mieszkała oddzielnie, albo wynajmowała pojedynczy pokój, albo żyła z rodzicami" – przytacza HREiT. Dodatkowo, w 1931 roku w ponad 9,5 tys. jednoizbowych mieszkań mieszkało co najmniej 12 osób.

Mamy co świętować, ale Europa nas wyprzedziła: Choć w kontekście historycznym możemy z dumą patrzeć na nasz rynek nieruchomości, to w zestawieniu z resztą Europy obraz nie wygląda już tak różowo. Z danych z 2022 roku wynika, że średnia w UE to 514 mieszkań na 1000 osób. Poza tym, polskie mieszkania są mniejsze niż te w Europie Zachodniej. Ostatnie dostępne dane sprzed dekady wskazują, że we Francji, Włoszech czy Hiszpanii średnia powierzchnia mieszkania wynosiła około 40 metrów na osobę, a w Holandii, Niemczech czy Danii – 50, 60 metrów. "Dziś te wyniki byłyby z pewnością wyższe. Nie ma wątpliwości, że polskie nieruchomości są, mówiąc delikatnie, skromniejsze w porównaniu do zachodnioeuropejskich" – zauważa Bartosz Turek w swojej analizie.


Źródło: HREIT/gazeta.pl



Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Polska rynek mieszkania Europa
red.
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B