W sercu Afryki może powstać nowy ocean – proces przyspiesza szybciej niż przewidywano
2025-02-03 13:16:41(ost. akt: 2025-02-03 13:22:33)
Szczelina Wschodnioafrykańska, czyli ogromne pęknięcie w skorupie ziemskiej, stale się poszerza, uwalniając magmę, co może prowadzić do powstania nowego oceanu. Geolog Cynthia Ebinger z Tulane University zauważa, że zmiany zachodzą znacznie szybciej, niż pierwotnie zakładali naukowcy.
Pod Afryką trwa proces rozszczepiania się kontynentu, który związany jest z ruchem trzech płyt tektonicznych: nubijskiej, somalijskiej i arabskiej. Naukowcy przewidują, że ten proces doprowadzi do powstania nowego oceanu. Płyty afrykańska i somalijska oddalają się od siebie w tempie około 0,8 cm rocznie, co może skutkować podziałem kontynentu za około milion lat, a nawet szybciej.
W etiopskim regionie Afar szczelina ma długość niemal 60 km i osiąga głębokość do 10 m. W 2005 roku, po 420 trzęsieniach ziemi, na tym obszarze powstała ogromna szczelina w zaledwie kilka dni, podczas gdy zwykle taki proces trwa wieki.
Powstanie nowego basenu oceanicznego całkowicie zmieni geografię Afryki. Geolog Cynthia Ebinger z Uniwersytetu Tulane w rozmowie z The Greek Reporter ujawnia, że proces pogłębiania się szczeliny przebiega szybciej, niż początkowo przewidywano. "Skróciliśmy ramy czasowe do około miliona lat, ale zmiany mogą nastąpić nawet o połowę szybciej" – podkreśliła.
Badaczka zwróciła uwagę, że aktywność sejsmiczna, w tym trzęsienia ziemi, może przyspieszyć ten proces, choć przewidywanie takich zjawisk jest niezwykle trudne.
Jeśli dojdzie do podziału Afryki, kraje bez dostępu do morza, jak Zambia i Uganda, mogą zyskać wybrzeża, co przyniosłoby korzyści gospodarcze. Nowo powstałe wody sprzyjałyby rozwojowi siedlisk morskich, zmieniając lokalne ekosystemy.
Źródłi: onet.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez