WM.pl
20 czerwca 2025, Piątek
imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
  • 24°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Chciał porwać 11-latka. Sąd zlecił obserwację psychiatryczną

2025-02-05 14:43:05(ost. akt: 2025-02-05 14:54:48)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/Szymon Pulcyn

Sąd na wniosek prokuratury zarządził obserwację psychiatryczną 38-latka podejrzanego o próbę uprowadzenia w Ciechanowie 11-letniego chłopca. Wcześniej, na podstawie jednorazowego badania mężczyzny, biegli nie byli w stanie ocenić jego poczytalności.

Warto przeczytać

  • Wilki pod Kisielicami?
  • [WIDEO]Nauka jako siła napędowa cywilizacyjnego rozwoju...
  • Oszustwa na BLIKa i kryptowaluty. Młody mężczyzna zatrzymany...
Do próby porwania 11-latka doszło w godzinach porannych 23 września ubiegłego roku w centrum miasta. Nieznany mężczyzna przewrócił jadącego rowerem chłopca, po czym próbował wciągnąć go do zaparkowanego w pobliżu samochodu. Sprawca uciekł, gdy zareagowali przechodnie, w tym 16-latek.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem 38-latek podejrzany o usiłowanie uprowadzenia został zatrzymany w Warszawie, w miejscu swego zamieszkania. Po przedstawieniu zarzutu usiłowania pozbawienia wolności mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

— Sąd Rejonowy w Ciechanowie zarządził wobec podejrzanego badanie stanu zdrowia psychicznego połączone z obserwacją w zakładzie leczniczym — powiedział w środę (5 lutego) zastępca prokuratora rejonowego w Ciechanowie Piotr Tyszka. Jak dodał, obserwacja sądowo-psychiatryczna 38-latka potrwa cztery tygodnie, przy czym jeżeli biegli uznają to za konieczne, może zostać przedłużona o kolejne dwa tygodnie.

W listopadzie ubiegłego roku Prokuratura Rejonowa w Ciechanowie informowała, że polegając na opinii biegłych, postanowiła skierować do sądu wniosek o obserwację psychiatryczną 38-latka, gdyż jednorazowe badanie nie pozwoliło dokonać oceny jego poczytalności w chwili popełnienia przestępstwa.

W śledztwie dotyczącym próby porwania 11-latka ustalono m.in., że podejrzany nie jest spokrewniony z chłopcem, natomiast wcześniej był notowany za kradzieże i kradzieże z włamaniem. Podczas przesłuchania, gdy przedstawiono mu zarzut usiłowania pozbawienia wolności, odmówił składania wyjaśnień. Podobnie było, gdy sąd decydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Tuż po zdarzeniu, opisując jego przebieg, policja ujawniła, że na próbę uprowadzenia, jako pierwszy zareagował 16-latek - widząc całą sytuację, przebiegł na drugą stronę jezdni, krzycząc do napastnika, żeby puścił 11-latka. Według funkcjonariuszy, reakcja chłopca przyczyniła się do tego, że sprawca zaniechał swoich działań i odjechał.

Policja podawała też, że pomocne w zatrzymaniu 38-letniego podejrzanego okazały się informacje przekazane przez innego ze świadków napaści, który zapamiętał markę oraz numery rejestracyjne samochodu, jakim odjechał sprawca.

Za wykazaną postawę, na wniosek jednej z radnych Ciechnowa, prezydent tego miasta Krzysztof Kosiński wręczył 16-latkowi nagrodę pieniężną i rzeczową oraz list gratulacyjny. W spotkaniu uczestniczyli rodzice chłopca i komendant ciechanowskiej policji podinsp. Łukasz Jędrasik.

Zgodnie z art. 189 Kodeksu karnego, kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, a jeżeli pozbawienie wolności dotyczy osoby nieporadnej ze względu np. na jej wiek czy stan fizyczny, sprawcy grozi kara więzienia od 2 do 15 lat.

Źródło: PAP/red.

media]1200470[/media] Zostań naszym Patronem! Twoje wsparcie ma znaczenie!

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
porwanie obserwacje sąd
red.
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B