WM.pl
7 czerwca 2025, Sobota
imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta
  • 23°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Wiosna zbliża się wielkimi krokami? Na Warmii i Mazurach są już pierwsze znaki

2025-02-23 18:00:00(ost. akt: 2025-02-21 13:47:29)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Freepik / AI

Aura za oknami mieszkańców Warmii i Mazur w większości nie przypomina wiosennej. A jednak, coraz więcej znaków mówi nam, że wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana wiosna.

Warto przeczytać

  • Osobówka zatrzymała się na torach tramwajowych
  • Energa Operator dla samorządów
  • Hala Urania nadal bez sponsora tytularnego?
Za naszymi oknami śnieg, a na termometrach minusowe temperatury. Mogłoby się wydawać, że nic nie wskazuje na nadejście wiosny. Nic bardziej mylnego.

Od kilku tygodni mieszkańcy Warmii i Mazur wrzucają do sieci nagrania bocianów na polu, kluczy ptaków czy odgłosów żurawi. Zwróciliśmy się do Lasów Państwowych, z zapytaniem, czy to nie za szybko?

— Docierają do nas słuchy o widywanych bocianach w naszym regionie już na początku roku. Prawdopodobnie są to jednak osobniki, które zdecydowały się zostać w Polsce na zimę — tłumaczy Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Jak dodał, nie zmienia to faktu, że tego typu sytuacje, świadczą o tym, że zimy są u nas coraz lżejsze.

— Podobnie rzecz ma się z żurawiami, których obecność w tym roku zanotowaliśmy już w styczniu — wskazał Pietrzak.

Mimo zimowej aury, leśnicy od kilkunastu dni zauważają w przyrodzie pierwsze oznaki wiosny.

— Jednym z najwcześniejszych zwiastunów jest kwitnięcie krzewu, który nazywa się wawrzynek wilczełyko. Kwitnie też leszczyna. O nadchodzącej wiośnie świadczy też początek sezonu na tzw. zrzuty. Chodzi o poroże samców gatunków jeleniowatych. Właśnie w połowie lutego samce "gubią" w lesie poroże i zaczynają je odbudowywać na nadchodzący jesienią sezon godowy — wylicza rzecznik.

Zostań naszym Patronem! Twoje wsparcie ma znaczenie!



Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Olsztyn warmińsko-mazurskie wiosna znaki leśnicy poroże
Wiktoria Podlewska
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B