WM.pl
10 maja 2025, Sobota
imieniny: Antoniny, Izydory, Jana
  • 11°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Ważny apel prezydenta

2025-03-13 08:50:43(ost. akt: 2025-03-13 08:53:10)
Andrzej Duda i Mark Rutte podczas konferencji prasowej.

Andrzej Duda i Mark Rutte podczas konferencji prasowej.

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda wysłał listy do wszystkich liderów państw NATO z apelem o zwiększanie wydatków na obronność do 3 proc. PKB. "Nie mamy czasu do stracenia, musimy działać teraz" - zwrócił się do liderów Duda.

Warto przeczytać

  • Znamy już przyczynę zatrucia policjantów z Akademii Policji...
  • "To ziemia, która widziała piekło"
  • Bił, kopał i groził. 19-latek w rękach olsztyńskich policjantów...
O liście jako pierwszy poinformował portal Euronews; jego informacje potwierdziły w środę źródła w Pałacu Prezydenckim. Jak wskazano, list wzywający do zwiększenia wydatków na obronność co najmniej do poziomu 3 proc. PKB. został wysłany do wszystkich szefów rządów i państw członkowskich NATO.

"Nie ma silnej Europy bez USA i NATO, tak jak nie ma silnego NATO bez zaangażowanej Europy" - przytacza treść listu portal Euronews. "Podczas mojej ostatniej wizyty w Kwaterze Głównej NATO złożyłem oficjalny wniosek do Sekretarza Generalnego NATO Marka Rutte, aby kwestia zwiększenia wydatków na obronność do minimum 3% PKB przez wszystkich członków NATO została podniesiona na zbliżającym się szczycie w Hadze" - przypomniał w liście Duda.

"Nie mamy już czasu na dyskusje. Potrzebujemy decyzji. Musimy działać teraz" - podkreślił. Prezydent w liście zwrócił też uwagę na skokowy wzrost wydatków na obronność Polski, która - jak wskazał - powinna być postrzegana nie tylko jako biorca, ale także dawca bezpieczeństwa.

Jak pisze portal Euronews, Duda, "który jako jeden z nielicznych europejskich polityków utrzymuje dobre relacje z prezydentem USA Donaldem Trumpem i jego administracją, dał do zrozumienia, że jego zdaniem USA nadal są filarem NATO". "Stany Zjednoczone były i nadal są naturalnym liderem sojuszu” - napisał cytowany przez portal polski prezydent.

Projekt zwiększania przez wszystkie państwa NATO wydatków na obronność Duda przedstawiał już przed szczytem NATO w Waszyngtonie w 2024 roku; jak podkreślał, przedstawił go także m.in. Trumpowi, z którym spotkał się w kwietniu 2024 roku., zanim ten jeszcze wygrał wybory prezydenckie.(

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Andrzej Duda NATO obronność
red.
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B