WM.pl
17 maja 2025, Sobota
imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
  • 9°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

W Łodzi ma powstać Wojskowa Akademia Medyczna - ma kształcić żołnierzy

2025-03-19 13:34:24(ost. akt: 2025-03-19 13:38:28)

Autor zdjęcia: PAP

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono w poniedziałek informację o projekcie dotyczącym utworzenia Wojskowej Akademii Medycznej z siedzibą w Łodzi. Uczelnia ma docelowo kształcić żołnierzy m.in. do wykonywania zawodów: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, farmaceutów i psychologów.

Warto przeczytać

  • W Jezioraku utopił się 57-letni mężczyzna z Mazowsza
  • [WIDEO] mgr Juliusz Dumara: — Bardzo ważna jest rozmowa
  • Stefania Drawnel z Kętrzyna świętuje setne urodziny
Organem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu jest Ministerstwo Obrony Narodowej; planowany termin przyjęcia przez rząd to drugi kwartał br.

Zgodnie z informacją w wykazie, projekt ustawy zakładać będzie utworzenie Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Akademia będzie wyposażona w mienie Skarbu Państwa, które aktualnie jest w posiadaniu Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Akademia będzie realizować kształcenie w oparciu o mienie i zasoby kadrowe własne oraz innych uczelni medycznych i podmiotów leczniczych, z którymi zawrze stosowne porozumienia.

Akademia rozpocznie działalność dydaktyczną po uzyskaniu zgody na utworzenie poszczególnych kierunków studiów. Projekt ustawy przewiduje możliwość prowadzenia przez Akademię studiów podyplomowych, kształcenia na potrzeby wojsk obcych, a także kształcenia na potrzeby resortu spraw wewnętrznych. W projektowanej ustawie zamieszczone będą również przepisy dotyczące wyłaniania pierwszych władz uczelni, a także nadawania pierwszego statutu.

W informacji w wykazie prac rządu wskazano, że obecnie kształcenie kadr medycznych na potrzeby Sił Zbrojnych odbywa się w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (w której żołnierze pełnią służbę wojskową) oraz w kolegium wojskowo–lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (w którym żołnierze są studentami).

"Z dniem wejścia w życie ustawy żołnierze zostaną przeniesieni służbowo z Akademii Wojsk Lądowych do Wojskowej Akademii Medycznej, ale jednocześnie respektując ich prawo do kontunuowania rozpoczętych studiów gwarantuje się im możliwość kontynowania tych studiów w kolegium wojskowo–lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi do czasu ich ukończenia" - poinformowano. (PAP)

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
wojskowa akademia medyczna żołnierze Łódź
red.
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B