Uchylenie koncesji TV Republika i wPolsce24. Kaczyński: to likwidowanie demokracji
2025-04-09 18:40:58(ost. akt: 2025-04-09 18:44:56)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że uchylenie przez WSA decyzji KRRiT o nadaniu koncesji TV Republika i wPolsce24, to "likwidowanie demokracji w sposób oczywisty". Zdaniem popieranego przez PiS kandydata Karola Nawrockiego decyzja dowodzi, że wolność jest "w sposób brutalny" ograniczana.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w środę decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 21 czerwca 2024 r., na mocy której Telewizja Republika i wPolsce24 dostały miejsce na multipleksie MUX-8. Wyrok nie jest prawomocny. Na zaskarżenie decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.
O decyzję WSA podczas środowej konferencji prasowej pytany był prezes PiS. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego to "likwidowanie demokracji w sposób oczywisty, nawet bez żadnego udawania".
Jak ocenił, obecna władza jest "tak prymitywna, tak niezdarna, jednocześnie tak absolutnie podporządkowana obcym interesom, że jest gotowa na wszystko". Według niego problemem jest "osłanianie władzy przez system medialny".
Decyzję sądu skrytykował także w środę popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. W jego opinii Polacy powinni dostrzec, że znajdują się "w pełzającej rewolucji, w ataku na polską demokrację". Jak ocenił na konferencji prasowej, "próba odebrania koncesji dwóm niezależnym telewizjom" jest kolejnym dowodem, że wolność w Polsce jest "w sposób brutalny, jeszcze pełzający, ale już na coraz większej dynamice, ograniczana".
Nawrocki przekonywał, że Telewizja Republika i wPolsce24 powinny mieć możliwość swobodnego funkcjonowania; ocenił, że wymienione stacje telewizyjne dają "Polakom poczucie, że mogą korzystać z różnych źródeł informacyjnych".
21 czerwca 2024 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że ósmy multipleks zasilą kanały informacyjno-publicystyczne TV Republika i wPolsce24. Koncesji nie uzyskały wówczas inne wnioskujące o nią podmioty: węgierska firma TV2 Média i Grupa MWE Networks. 2 lipca 2024 r. przewodniczący KRRiT podpisał koncesje.
Szefostwo Grupy MWE Networks zaskarżyło decyzję KRRiT do sądu, powołując się na naruszenie przepisów prawa, błędną ocenę wniosków oraz brak przejrzystości w postępowaniu, w tym brak protokołu z posiedzenia.
W środę WSA uchylił decyzję KRRiT z 21 czerwca 2024 r. Uzasadniając orzeczenie, sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek powiedziała, że przewodniczący KRRiT "w istotny sposób" naruszył obowiązujące przepisy. Decyzję podjęto m.in. po analizie stenogramu posiedzenia regulatora. Zdaniem WSA w Warszawie, do wydania koncesji nie wystarczą listy intencyjne, listy poparcia czy datki od widzów. Konieczne jest uzasadnienie, dlaczego taki, a nie inny podmiot uzyskał koncesję, a także dokładne zbadanie każdego wniosku. Zauważyła także, że protokół z posiedzenia powinien być dostępny w ciągu 14 dni, a nie zatwierdzany po trzech miesiącach, żeby dopiero mógł trafić do zainteresowanej strony.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez