Najnowszy sondaż. Kolacja nie ma powodów do optymizmu
2025-04-11 09:14:25(ost. akt: 2025-04-11 09:15:14)
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej dekadzie kwietnia najwięcej głosów zadeklarowanych wyborców - 33 proc. - uzyskałaby KO; 26 proc. chciałoby głosować na PiS, a 16 proc. na Konfederację - wynika z sondażu CBOS. Lewica otrzymała 6 proc. poparcia.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej dekadzie kwietnia, najwięcej głosów uzyskałaby Koalicja Obywatelska, którą popiera 33 proc. respondentów zapowiadających swój udział w wyborach. W stosunku do marca notowania KO spadły o 1 punkt procentowy.
Bez zmian pozostaje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, na które chce głosować 26 proc. zdeklarowanych wyborców.
Na trzecim miejscu rankingu CBOS, podobnie jak w ubiegłych miesiącach, znalazła się Konfederacja WiN, którą popiera 16 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, o 2 punkty procentowe mniej niż w marcu.
Na czwartym miejscu znalazła się Lewica, która w kwietniu ma 6 proc. zwolenników, o 2 punkty procentowe więcej niż poprzednio.
Na kolejnej pozycji znalazła się Trzecia Droga popierana obecnie przez 5 proc. potencjalnych wyborców (wzrost o 1 punkt proc.). Mimo nieznacznej poprawy notowań Trzecia Droga jako koalicja wyborcza nie przekroczyłaby wyborczego progu.
Poniżej wyborczego progu kształtuje się także wynik partii Razem, na którą chciałoby głosować 4 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, o 2 punkty procentowe więcej niż w ubiegłym miesiącu. To najlepsze notowania partii Adriana Zandberga od czasu jej wystąpienia z koalicji ugrupowań lewicowych.
W kwietniu 2 proc. zdeklarowanych wyborców chciałoby poprzeć jakieś inne ugrupowanie niż te, które są obecne na naszej liście, prawie połowa tych deklaracji to głosy poparcia dla Konfederacji Korony Polskiej – ugrupowania Grzegorza Brauna.
Na początku kwietnia 9 proc. (spadek o 2 punkty proc.) z respondentów zainteresowanych udziałem w wyborach parlamentarnych zadeklarowało, że nie podjęło jeszcze decyzji, na kogo oddaliby swój głos.
W kwietniu w wyborach parlamentarnych chciałoby uczestniczyć 89 proc. Polaków uprawnionych do głosowania. To o 3 punkty procentowe więcej niż na początku marca. Jednocześnie możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuca 7 proc. dorosłych Polaków, tyle samo co marcu.
Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (87,5 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 12,5 proc.) w okresie 7–9 kwietnia 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez