Franciszek uczył prostoty wiary; był przeciwny rytualizacji Kościoła
2025-04-21 10:43:16(ost. akt: 2025-04-21 10:49:05)
Papież Franciszek uczył nas prostoty wiary. Zachęcał do wyjścia na peryferie i wskazywał, że obrzędy muszą być przeżywane w sposób bardzo duchowy razem z ludźmi, wśród ludzi - powiedział PAP sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego abp Emilio Nappa.
W poniedziałek zmarł papież Franciszek - ogłosił kardynał Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe. Papież miał 88 lat.
Jezuita kard. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. papieża 13 marca 2013 r., po tym jak 28 lutego tego roku Benedykt XVII zrzekł się swojego urzędu.
Kard. Jorge Bergoglio przyjmując urząd następcy św. Piotra wybrał imię Franciszek. Była to swoista deklaracja papieża, że wzorem św. Franciszka z Asyżu chce być człowiekiem pokoju i ubóstwa, który kocha stworzenie. Znakiem takiej postawy była jego pierwsza pielgrzymka apostolska na włoską Lampedusę, która od wielu lat zmaga się z napływu tysięcy nielegalnych migrantów.
W rozmowie z PAP sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego abp Emilio Nappa powiedział, że jednym z kluczowych zadań, jakie Franciszek postawił Kościołowi podczas swojego pontyfikatu było wyjście z Ewangelią na peryferie, czyli skupienie uwagi na wykluczonych, odrzuconych, ubogich, chorych i cierpiących co związane jest z łamaniem konwenansów i rytuałów.
"Od momentu, kiedy papież użył sformułowania, że +trzeba wyjść z zakrystii i przenieść centrum na peryferie, aby to peryferie stały się centrum naszej aktywności+, sprawił, że Kościół na nowo stał się misyjny" - powiedział abp Nappa.
Zastrzegł, że przekaz papieża nie były czymś zupełnie nowym w Kościele. "Jan Paweł II i Benedykt XVI też wzywali do ewangelizacji i dawania świadectwa ale każdy z nich dał nieco inną interpretację tej samej prawdy" - powiedział hierarcha.
Po raz pierwszy pojęcie wyjścia na "peryferie" Franciszek użył podczas Mszy krzyżma św. w Wielki Czwartek w 2013 r. apelując do kapłanów, aby wychodzili do miejsc, gdzie jest" cierpienie, rozlew krwi, ślepota, która chce widzieć, gdzie są więźniowie tak wielu złych panów".
Zdaniem watykańskiego hierarchy, inną cechą charakterystyczną pontyfikatu Franciszka była prostota. "Papieżowi chodziło o to, żebyśmy powrócili do tego, aby być osobami prostymi, zwyczajnymi; żebyśmy wszyscy (duchowi i świeccy) czuli się ludem Bożym" - powiedział.
Zaznaczył, że papież był przeciwnikiem rytualizacji Kościoła. "Chciał, żebyśmy starali się uduchowiać konkretność naszego życia, a nie rytualizować Kościół" - powiedział abp Nappa.
Dodał, że papież zachęcał również, aby to co rytualne w Kościele (sposób celebrowania mszy św. czy głoszenie Słowa Bożego - PAP) było przeżywane w sposób bardzo duchowy. "Wskazywał, że musi to być także przeżywane razem z ludźmi i wśród ludzi. Dzięki temu to, co sakralne staje się bardziej ludzkie, Bóg jest blisko człowieka" - powiedział hierarcha.
Na pytanie, jakie jest największe wyzwanie stojące dzisiaj przed Kościołem katolickim, abp Nappa wskazał "wierność Ewangelii". "To jest stałe wyzwanie stojące przed Kościołem bez względu na zamieniające się czasy" - podkreślił.
Arcybiskup Emilio Nappa od 3 grudnia 2022 r. pełni funkcję sekretarza pomocniczego Dykasterii ds. Ewangelizacji (Sekcja ds. Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych) oraz przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez