Trwa posiedzenie rządu. Ministrowie mają poruszyć m.in. kwestię kar za podpalenia
2025-04-22 12:57:21(ost. akt: 2025-04-22 13:00:06)
We wtorek po godz. 12 rozpoczęło się posiedzenie rządu, na którym - w reakcji na pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym - dyskutowana ma być kwestia kar za podpalenia. Ministrowie mają też m.in. wysłuchać informacji o stanie prac nad projektami wdrażającymi deregulację.
Dyskusję na temat kar za podpalenia premier Donald Tusk zapowiedział podczas poniedziałkowej odprawy ze służbami nieopodal miejscowości Grzędy. Jak mówił, planowane jest wprowadzenie nowych zasad w stosunku do wszystkich przypadków, które noszą znamiona celowego podpalenia albo "oczywistej, niewybaczalnej głupoty".
— Wszyscy musimy się nauczyć większej dyscypliny, a czasami wyższa kara bardziej uświadamia potrzebę zachowania takiej dyscypliny — podkreślił szef rządu. Jak dodał, będzie o tym rozmawiał na wtorkowym posiedzeniu rządu.
Ministrowie mają też wysłuchać informacji o stanie prac nad projektami wdrażającymi deregulację, którą przedstawić ma przewodniczący rządowego zespołu ds. deregulacji, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek Maciej Berek.
W lutym premier zaproponował szefowi InPostu Rafałowi Brzosce pokierowanie zespołem przygotowującym pakiet propozycji deregulacji. W marcu rząd otrzymał pierwszą turę rozwiązań deregulacyjnych. Kilka dni temu Brzoska zapowiedział, że do 1 czerwca złożonych zostanie 400 propozycji deregulacji przepisów.
Premier zapowiedział kilka dni temu przedstawienie pierwszego pakietu deregulacyjnego. Później podawano, że pakiet ten zostanie zaprezentowany po Świętach Wielkanocnych. Szef rządu informował również, że w maju grupa przedsiębiorców, menedżerów i ekspertów, którzy pracują nad deregulacją, uda się do Kopenhagi, by wspólnie opracować kontynuację programu deregulacji na prezydencję duńską w Radzie UE, która rozpocznie się 1 lipca, po polskim przewodnictwie.
Rząd zajmie się też m.in. projektem nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej i gazu, zgodnie z którym zadanie tworzenia i utrzymywania strategicznych zapasów gazu od 1 października 2025 r. przejmie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). Poziom tych zapasów ustala się na 12,301 TWh, czyli ok. 1,06 mld metrów sześciennych.
Zakupy gazu i koszty jego magazynowania przez RARS będą finansowane z Funduszu Zapasów Interwencyjnych i Zapasów Strategicznych Gazu Ziemnego, zasilanego z comiesięcznej opłaty, płaconej przez przedsiębiorstwa zlecające usługę przesyłania gazu. Agencja będzie kupować gaz na giełdzie. Ponadto będzie miała możliwość zakupu lub sprzedaży gazu w trybie przetargów, aukcji lub zamówień publicznych.
Dodatkowo RARS sama będzie mogła zdecydować, gdzie będzie trzymać zapasy, z zastrzeżeniem, że będzie musiała istnieć możliwość dostarczenia ich do krajowego systemu przesyłowego w czasie nie dłuższym niż 50 dni w sytuacji uzasadniającej uwolnienie tych zapasów. Projekt zezwala na magazynowanie gazu przez RARS w Polsce, innych państwach UE i państwach członkowskich EFTA, będących stronami umowy o EOG.
W harmonogramie posiedzenia figurują również zmiany w Prawie geologicznym i górniczym dotyczące wdrożenia i przestrzegania unijnego rozporządzenia metanowego. Obowiązujące od sierpnia zeszłego roku rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące m.in. obowiązków wykonywania pomiarów, kwantyfikacji, raportowania i weryfikacji emisji metanu w sektorze energetycznym, a także działań zmierzających do redukcji tych emisji.
Kolejnym punktem posiedzenia jest projekt nowelizacji rozporządzenia ws. zakazu stosowania ziarna siewnego zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy, który uzupełnia listę odmian kukurydzy niedopuszczonych do upraw w Polsce.
(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez