Prezydent z apelem do "Solidarności": pilnujcie Polski!
2025-04-25 10:07:53(ost. akt: 2025-04-25 10:10:43)
Pilnujcie Polski tak, jak zawsze to robiliście (…), bo ja za te kilka miesięcy już z tego miejsca, z Pałacu Prezydenckiego pilnować jej już nie będę mógł - powiedział prezydent na XXXII Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu.
Prezydent zwrócił uwagę, że zjazd Solidarności w Kołobrzegu jest dla niego pożegnalnym spotkaniem ze związkowcami. Przewodniczący "S" Piotr Duda przypomniał, że to piąty zjazd, w którym uczestniczy prezydent RP.
Zwracając się do delegatów prezydent zaznaczył, że żaden związek zawodowy, który rzetelnie realizuje swoje związkowe zadania, nie będzie działał przeciwko pracodawcom. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 10 lat przy pomocy Solidarności udało się m.in. obniżyć wiek emerytalny, wprowadzić ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, uchwalić program "Rodzina 500 plus" (teraz 800 plus), czy uregulować kwestię pracy zdalnej.
"Nie mam żadnych wątpliwości, że w istocie każde z tych rozwiązań służy pracownikom, służy polskiemu społeczeństwu, a jednocześnie zwróćcie państwo uwagę, nikt tego nie zaatakował, nikt tego nie skrytykował" - powiedział prezydent.
Przyznał jednocześnie, że ostatnie lata nie były łatwe i nie wszystko udało się zrealizować. "Możecie być państwo pewni, że jeżeli kiedyś będzie taka potrzeba i zostanie przede mną postawione wyzwanie, które będę mógł podjąć dla Rzeczypospolitej, dla ojczyzny, dla tego, co ja rozumiem jako rozsądną i rozumną troskę o dobro wspólne, czyli służbę publiczną w najlepszym tego słowa rozumieniu, to ja to zadanie podejmę. Niezależnie od tego, jak ono w danym momencie będzie trudne" - podkreślił prezydent.
Zwrócił się przy tym do związkowców o "pilnowanie Polski". "Pilnujcie Polski tak, jak zawsze to robiliście (…), bo ja za te kilka miesięcy już z tego miejsca, z Pałacu Prezydenckiego pilnować jej już nie będę mógł. (…) Mamy z całą pewnością wolną Polskę, niepodległą, suwerenną dzięki Solidarności. Jeśli licząc od 1989 r. to od 36 lat mamy wolną Polskę i to jest najdłużej w naszych dziejach od 1795 r., od czasu zaborów. Można powiedzieć, że jesteśmy pokoleniem szczęśliwców. (…) Mogę tylko podziękować Solidarności jako ten z tego pokolenia, które w istocie jest tego beneficjentami, a było za młode, by walczyć" – mówił prezydent Duda.
Zaznaczył, że jest przekonany o tym, że Solidarność będzie dbać o to, by Polska była wolna, by prawa były w niej przestrzegane, gdzie "nie zamyka się ludzi za to, że mają inne poglądy lub należą do innego ugrupowania, które nie podoba się władzy". Prezydent w tym kontekście podkreślił wagę wolności słowa.
Przypomniał o zbliżających się wyborach prezydenckich. "Pragnę, żeby był to następca, który będzie odpowiedzialnie, mądrze pracował dla Rzeczypospolitej i współpracował z Solidarnością. Będzie rozumiał, że Solidarność pilnuje interesów ludzi pracy, absolutnej większości polskiego społeczeństwa, że jest ich reprezentantem i trudno o lepszego" – podkreślił prezydent.
Zaapelował o mobilizowanie struktur związkowych do pójścia na wybory. "Potrzebujemy frekwencji, potrzebujemy głosów i pilnowania, żeby to były uczciwe wybory" - zaznaczył.
Prezydent nadał i wręczył podczas zjazdu odznaczenia państwowe 29 zasłużonym w działalności związkowej, społecznej oraz w aktywności zawodowej. Obejrzał zaprezentowane na specjalnym telebimie trzy klipy: upamiętniający papieża Franciszka; drugi prezentujący najważniejsze wydarzenia z 45-letniej historii związku, a trzeci ukazujący 10-letnią współpracę prezydenta Dudy z tym związkiem zawodowym. Przewodniczący "S" określił ją jako "pełną symbiozę".
W zjeździe, który pod hasłem "Tylko Razem" odbywa się w czwartek i piątek w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie), uczestniczy 215 delegatów z całej Polski.
Podczas pierwszego dnia obrad KZD przyjął stanowisko ws. obniżenia składki zdrowotnej. Delegaci wyrazili w nim stanowczy sprzeciw wobec znowelizowanej przez parlament ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wnioskują do prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy.
Program dwudniowych obrad obejmuje także m.in. przedstawienie informacji z prac KK NSZZ "S" od jesieni 2023 r. oraz prace nad statutem. Planowane są rozmowy o przyszłości organizacji i świętowaniu 45-lecia jej istnienia. W piątek gościem Zjazdu będzie kandydat na prezydenta popierany przez PiS Karol Nawrocki.
Krajowy Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą stanowiącą w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność" skupiającym ponad 500 tys. członków. KZD wybiera i rozlicza z wykonania zadań przewodniczącego oraz komisję krajową, przyjmuje też uchwałę programową. Do jego kompetencji należy także uchwalanie zmian w statucie związku i nadawanie członkostwa honorowego NSZZ "Solidarność".
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez