Narodowy Marsz Życia przeszedł ulicami Warszawy [ZDJĘCIA]
2025-04-27 15:53:18(ost. akt: 2025-04-27 16:21:10)
Z placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Tu jest Polska!”. Organizatorzy chcą przypomnieć, że Konstytucja RP gwarantuje prawną ochronę ludzkiego, a także upamiętnić 1000-lecie Królestwa Polskiego.
Narodowy Marsz Życia poprzedziły Msze św. w intencji ochrony życia w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Uczestnicy marszu wyruszyli w niedzielę z placu Zamkowego, idąc Traktem Królewskim w kierunku Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. W tym roku idą pod hasłem "Tu jest Polska!”.
Idąc w dzień głównych obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego jego uczestnicy chcą zamanifestować „wdzięczność i odpowiedzialność za dziedzictwo, teraźniejszość i przyszłość chrześcijańskiej Polski.
— Będzie to marsz wierności wobec dziedzictwa koronacji, na które składają się niepodległość, suwerenność i wolność, ale także chrześcijańska wiara, narodowa tożsamość, silna rodzina i prawo do życia — oświadczyli organizatorzy.
— Jest to również znak, że będziemy bronić ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci — powiedziała Lidia Sankowska-Grabczuk jedna ze współorganizatorek marszu.
Uczestnicy marszu wyruszyli o godz. 12.30. z placu Zamkowego, idąc Traktem Królewskim w kierunku Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
Przeszli pod hasłem „Tu jest Polska!”.
— W tym roku w sposób szczególny nawiązujemy do milenium koronacji Bolesława Chrobrego. Chcemy nawiązywać do wątków związanych z chwalebnymi momentami polskiej historii, ale również w jasny i zdecydowany sposób zakomunikować politykom, że będziemy bronić ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci — powiedziała Lidia Sankowska-Grabczuk.
Jak zaznaczyła, „bez zachowania tożsamości narodowej, bez przypominania o wartościach patriotycznych, rodzinnych i potrzebie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci jako naród nie mamy racji bytu”.
Przypomniała, że prawo do życia jest jednym z fundamentalnych praw człowieka. Niestety - jak oceniła, „coraz częściej jest ono kwestionowane w naszym kraju”. Jako przykład wskazała znajdującą się w pobliżu Sejmu przychodnię aborcyjną założoną przez aktywistki z Aborcyjnego Dream Teamu, gdzie - jak powiedziała - ma miejsce pomocnictwo w aborcji, które z punktu widzenia prawa karnego jest w kraju nielegalne. Punkt „Abotak” działa od 8 marca. Można tam przeprowadzić aborcję farmakologiczną własnej ciąży do jej 12. tygodnia.
Sankowska-Grabczuk zwróciła uwagę, że jednym z współorganizatorów marszu jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, które w szeroki sposób pomaga rodzicom mającym niepełnosprawne dzieci, w tym także te w fazie perinatalnej wydając na ten cel realne tysiące złotych.
— Chcemy także upominać się o prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich własnymi poglądami — dodała.
Organizatorami marszu jest Fundacja św. Benedykta, Koalicja dla Życia i Rodziny oraz ponad 30 mniejszych organizacji, zaś honorowy patronat nad marszem objęła Konferencja Episkopatu Polski.
W ubiegłym roku w Narodowym Marszu Życia według różnych szacunków wzięło udział 20 tys. mieszkańców Polski.
Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez