Zostawia rywali w tyle. Kampania z rozmachem godnym prezydenta
2025-05-03 13:14:51(ost. akt: 2025-05-03 13:26:44)
To był polityczny manewr, który sztab Karola Nawrockiego może nazwać strzałem w dziesiątkę. W czwartek, 1 maja, kandydat na prezydenta RP spotkał się w Białym Domu z Donaldem Trumpem, byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i niekwestionowanym liderem amerykańskiej prawicy. Spotkanie nie tylko zaskoczyło komentatorów, ale z miejsca ustawiło Nawrockiego na czołowej pozycji w wyścigu po uwagę opinii publicznej.
Gabinet Owalny otwarty dla kandydata z Polski
Zdjęcie z tego spotkania opublikował jako pierwszy... sam Biały Dom. Oficjalny komunikat informował o przyjęciu „polskiego kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego” przez Donalda Trumpa w Gabinecie Owalnym. To gest nieprzypadkowy, o silnym symbolicznym wydźwięku, który – w kontekście kampanii wyborczej – trudno przecenić.
Sam Nawrocki podkreślał później w mediach społecznościowych, że rozmowa dotyczyła przyszłości relacji polsko-amerykańskich, a całe spotkanie określił jako „świetne”. W kuluarach mówi się, że Trump miał Nawrockiemu powiedzieć "You will win" – "Wygrasz", co kandydat odebrał jako życzliwy, ale jasny sygnał politycznego wsparcia.
Wizyta, która przebiła wszystkich
Wizyta, która przebiła wszystkich
Pod względem medialnym i strategicznym żaden z innych kandydatów nie zbliżył się nawet do takiego poziomu międzynarodowego rozpoznania. Gdy pozostali koncentrują się na regionalnych spotkaniach i krajowych debatach, Nawrocki wchodzi do Białego Domu, pokazując, że potrafi rozmawiać z globalnymi liderami i że polska polityka nie musi być prowincjonalna.
Dla elektoratu centroprawicowego, narodowego i patriotycznego to jasny komunikat: Nawrocki ma kontakty, zasięg i odwagę, by grać w pierwszej lidze światowej polityki. To również ukłon w stronę środowisk polonijnych, szczególnie tych w Stanach Zjednoczonych, które wciąż darzą Trumpa dużym zaufaniem.
Tematy trudne, ale konieczne
Tematy trudne, ale konieczne
Choć oficjalna agenda spotkania nie została ujawniona w całości, Nawrocki przyznał, że rozmowa dotyczyła także relacji Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą. Miało z niej jasno wynikać, że dla Trumpa więzi z Polską – i jej prezydentem – pozostają istotne, niezależnie od zmian politycznych w Warszawie.
Jednocześnie Nawrocki – choć z wyraźnym przekazem geopolitycznym – unikał mieszania się w bieżące konflikty wokół polskich wyborów. Podkreślił, że nie oczekuje od administracji Trumpa żadnych interwencji i że przyjechał do USA po to, by rozmawiać, a nie szukać ratunku.
Kolejny przystanek: Chicago
Zaledwie dzień po wizycie w Waszyngtonie, Nawrocki udał się do Chicago, gdzie 3 maja weźmie udział w tradycyjnej paradzie polonijnej z okazji Święta Konstytucji. To kolejny element kampanii, której rytm i skala zaskakują nie tylko przeciwników, ale i komentatorów politycznych.
W sztabach pozostałych kandydatów zapanowała wyraźna konsternacja. I choć spotkania w Otwocku, Rzeszowie czy Łomży są równie ważne, bo to przecież wyborcy decydują o losie kraju, to zdjęcie z Trumpem w Białym Domu miało siłę przebicia, której nie sposób zignorować. Nawrocki po prostu pokazał, że potrafi działać wielowymiarowo – łączyć politykę lokalną z globalną wizją przywództwa.
Tym samym zmienił reguły gry, nie deprecjonując żadnego elektoratu – tylko wyprzedzając wszystkich o polityczne lata świetlne.
Źródło: se.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez