Języki obce królują na maturze
2025-05-07 09:58:45(ost. akt: 2025-05-07 10:01:36)
W środę o godz. 9.00 maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP w środę, że nie było sygnałów o nieprawidłowościach, które mógłby wpłynąć na przebieg egzaminu.
— Nic nie wyciekło, według moich informacji. Wszyscy maturzyści z równymi szansami zaczynają pisać egzamin z języków obcych nowożytnych — powiedział Zakrzewski.
Egzamin na poziomie podstawowym z języka obcego nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego potrwa 120 minut.
Od lat angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym. W tym roku - zgodnie z deklaracjami absolwentów - przystąpiło do niego 269 tys. 290 maturzystów, czyli 97,8 proc.
Po południu odbędą się egzaminy w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. O godz. 14 z matematyki na poziomie podstawowym, a o godz. 15.35 z geografii na poziomie rozszerzonym.
W kolejnych dniach maturzyści przystąpią do egzaminów na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym z języków: angielskiego (8 maja), rosyjskiego (12 maja), niemieckiego (13 maja), francuskiego (19 maja), hiszpańskiego (20 maja) i włoskiego (21 maja). Egzaminy na poziomie rozszerzonym potrwają 150 minut, a dwujęzycznym - 180 minut.
Wśród tegorocznych maturzystów najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 197,9 tys. osób, czyli 71,9 proc.
Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem maturzystów, który zdaje egzaminy ponownie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19. Obecnie obowiązująca podstawa to tzw. odchudzona podstawa, w której treści nauczania uszczuplono o 20 proc.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym oraz do egzaminu ustnego z języka ojczystego.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki matur podane zostaną 8 lipca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Osoba, która nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawić się dopiero za rok.
Źródło: PAP/sj
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez