Zanim został papieżem – co Leon XIV mówił dla „Więzi”?
2025-05-09 04:24:02(ost. akt: 2025-05-09 04:26:33)
Biskupi muszą być dojrzali. Nie mogą chować się za pojęciem autorytetu – ocenił w 2023 r. dla "Więzi" ówczesny nowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów abp Robert Prevost, wybrany w czwartek na papieża Leon XIV.
Pytany wówczas o idealny obraz biskupa dla Kościoła naszych czasów podkreślił, że przede wszystkim musi on być "katolicki".
"Czasami istnieje niebezpieczeństwo, że biskup skupia się tylko na wymiarze lokalnym. A powinien mieć znacznie szerszą wizję Kościoła i rzeczywistości oraz doświadczać powszechności Kościoła. Musi też posiadać umiejętność słuchania i bycia konsultowanym, musi być dojrzały psychicznie i duchowo. Podstawowym elementem koncepcji tożsamości jest bycie duszpasterzem, który potrafi być blisko członków wspólnoty, począwszy od kapłanów, dla których biskup jest ojcem i bratem. Żyć tą bliskością ze wszystkimi, nie wykluczając nikogo" - podkreślił abp Prevost.
Jak wspominał, papież Franciszek mówił o czterech poziomach bliskości: bliskości z Bogiem, z braćmi z episkopatu, z kapłanami i z całym ludem Bożym. "Nie wolno nam ulegać pokusie życia w izolacji, zamkniętego w pałacu, wypełnionego określonym statusem społecznym czy określonym statusem w Kościele. I nie wolno nam chować się za pojęciem autorytetu, które dziś nie ma już sensu. Autorytet, który mamy, to służba, towarzyszenie kapłanom, bycie duszpasterzami i nauczycielami" - zaznaczał w "Więzi".
"Często jesteśmy zajęci nauczaniem doktryny, sposobu, w jaki powinniśmy żyć naszą wiarą, ale grozi nam niebezpieczeństwo, że zapomnimy, iż naszym pierwszym zadaniem jest nauczanie, co to znaczy znać Jezusa Chrystusa i dawać świadectwo naszej bliskości z Panem. To jest najważniejsze: przekazać piękno wiary, piękno i radość z poznania Jezusa. To oznacza, że sami to przeżywamy i dzielimy się tym doświadczeniem" - zaakcentował abp Prevost.
W jego ocenie trzy słowa, których "używamy w pracach Synodu: uczestnictwo, komunia i misja", dają odpowiedź na pytanie jak ważna jest posługa biskupa dla jedności wokół następcy Piotra w czasach, gdy narasta polaryzacja także we wspólnocie Kościoła. "Biskup jest powołany do tego charyzmatu, do życia duchem komunii, do promowania jedności w Kościele, jedności z papieżem. To także oznacza bycie katolikiem, bo gdzież jest Kościół bez Piotra?" - zauważył.
"Jezus modlił się podczas Ostatniej Wieczerzy, aby wszyscy stanowili jedno, i tej jedności chcemy dla Kościoła. Dzisiaj społeczeństwo i kultura oddalają nas od tej wizji Jezusa i to powoduje wiele szkód. Brak jedności jest raną, na którą cierpi Kościół, bardzo bolesną raną. Podziały i polemiki w Kościele nie są pomocne. My, biskupi, spośród wszystkich ludzi musimy przyspieszyć ten ruch ku jedności, ku komunii w Kościele" - dodał w 2023 r. w "Więzi" obecny papież Leon XIV.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez