Przewodniczący KEP: Leon XIV to człowiek dużej wiary i odwagi
2025-05-09 10:11:34(ost. akt: 2025-05-09 10:11:23)
Papież Leon XIV jest człowiekiem dużej wiary i odwagi, znającym Kościół na świecie - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda. Zwrócił uwagę, że pod Dykasterię ds. Biskupów, której papież był prefektem podlegało 2 tys. diecezji.
W czwartek, drugiego dnia konklawe, kardynałowie wybrali papieżem kardynała Roberta Prevosta z USA, który przyjął imię Leon XIV. Do śmierci papieża Franciszka był prefektem watykańskiej Dykasterii do spraw Biskupów.
"Leon XIV to przede wszystkim człowiek pokoju, któremu leży na sercu ewangelizacja i synodalność w Kościele" - podkreślił przewodniczący KEP. Wspomniał, że widział się z kard. Prevostem cztery miesiące temu, kiedy ten odpowiedzialny był za dykasterię.
"Mówiąc o sytuacji współczesnego Kościoła i stojących przed nim wyzwaniach, kardynał Prevost wskazał wówczas przede wszystkim na potrzebę odnowy wiary i jej umacniania" - powiedział abp Wojda. Zwrócił uwagę, że ten temat wybrzmiał także w pierwszym publicznym przemówieniu Leona XIV, kiedy powiedział, że "musimy razem dążyć do tego, by być Kościołem misyjnym, Kościołem, który buduje mosty dialogu, zawsze otwarty, by przyjmować, jak ten plac, z otwartymi ramionami; otwarty dla wszystkich, którzy potrzebują naszej miłości, naszej obecności, dialogu".
"Co ciekawe, mówiąc: +Niech pokój będzie z wami+, papież przypomniał nam słowa Chrystusa po Zmartwychwstaniu, kiedy spotykając się z apostołami, mówił: +Pokój wam+. Tym samym papież zwrócił nam uwagę, że warunkiem budowania pokoju w świecie jest przyjęcie go od Jezusa, czyli głęboka relacja z Bogiem, a do tego potrzebna jest wiara" - powiedział abp Wojda.
W ocenie przewodniczącego KEP nowo wybrany papież "jest człowiekiem nie tylko głębokiej wiary, ale i odważnym".
"Jego odwaga wyraża się m.in w podejmowanych decyzjach. Najpierw jako młody chłopak zdecydował się na drogę powołania zakonnego, co nigdy nie jest prostym wyborem. Następnie starając się żyć wiarą i przekazując ją innym, wyjechał do Peru, aby tam głosić Ewangelię" - zauważył abp Wojda. "Peru, podobnie jak inne kraje Ameryki Łacińskiej, w tym momencie są terenem dosyć dużych napięć między władzą a Kościołem, więc nie jest tam łatwo być misjonarzem" - dodał.
"Kard. Prevost także jako prefekt watykańskiej Dykasterii do spraw Biskupów musiał nieustannie podejmować decyzje dotyczące całego Kościoła" - powiedział przewodniczący KEP. Wyjaśnił, że dykasteria zajmuje się wszystkimi sprawami w Kościele, począwszy od kwestii organizacji duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, poprzez nominacje biskupów aż po przekazywanie papieskiej wizji Kościoła i realizowanie jej w Kościołach lokalnych. To oznacza, że na ok. 3500 diecezji katolickich na świecie, blisko 2000 zależało do dykasterii, której szefem był nowo wybrany papież Leon XIV. Miał on zatem kontakt ze wszystkimi tymi diecezjami" - powiedział.
"Spod jurysdykcji Dykasterii ds. Biskupów wyjęte są tereny misyjne, które podlegają pod Dykasterię ds. Ewangelizacji" - wyjaśnił abp Wojda.
Abp Tadeusz Wojda jest wieloletnim podsekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, znał osobiście poprzednich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez