Eksperci: w pierwszej homilii nowy papież wskazuje kierunki swej posługi
2025-05-09 10:14:10(ost. akt: 2025-05-09 10:14:00)
Najważniejsze będzie to, co nowy papież powie w czasie mszy inaugurującej pontyfikat – powiedziała PAP dr Ewa Czaczkowska z UKSW w Warszawie. W pierwszej homilii papież wskazuje kierunki swojej posługi - wskazał ks. dr Przemysław Śliwiński.
W czwartek, kardynałowie zgromadzeni w kaplicy Sykstyńskiej wybrali 267. papieża. Został nim kard. Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leona XIV.
"Choć pierwsze słowa nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego wypowiedzialne z balkonu pozostają głęboko w pamięci, to jednak dużo ważniejsze jest to, co powie w czasie mszy inauguracyjnej pontyfikat. Uważa się, że to jest jego homilia programowa. Papież wskazuje w niej priorytety swojego pontyfikatu. Oznacza to, że deklaracje, które wówczas padną, przekształcą się w realizację jakiegoś konkretnego programu w kolejnych latach" – oceniła dr Ewa Czaczkowska z UKSW w Warszawie.
Zwróciła uwagę na charakterystyczne słowa pierwszych homilii ostatnich papieży. "Pamiętamy choćby słynne słowa Jana Pawła II w 1979 r., kiedy zawołał: +Otwórzcie drzwi Chrystusowi+. Z kolei Benedykt XVI mówił podczas mszy inauguracyjnej o wielkiej nadziei w Kościele, o tym, że to Bóg rządzi Kościołem" – przypomniała.
Z opinią dr Czaczkowskiej zgadza się również autor książki poświęconej konklawe, ks. dr Przemysław Śliwiński. "Podczas mszy inaugurującej pontyfikat cały Kościół modli się za nowego następcę św. Piotra i w intencji jego pontyfikatu. Doświadczenie pokazuje, że słowa, które wówczas wypowiada papież, pokazują pewną linię jego posługi" - powiedział PAP ekspert.Zwrócił jednak uwagę, że w przeciwieństwie do ingresu biskupa diecezjalnego do katedry, msza inauguracyjna pontyfikat papieża jest aktem liturgicznym, który "de facto i de iure" niczego nie zmienia, ponieważ nowy papież obejmuje swój urząd już w momencie przyjęcia wyboru kardynałów.
Zaznaczył, że msza inauguracyjna z reguły następuje w pierwszą niedzielę po wyborze papieskim. "Jak będzie tym razem, zobaczymy" – dodał ks. dr Śliwiński.W konklawe, które rozpoczęło się w środę, wzięło udział 133 kardynałów elektorów z 71 krajów. Około 80 procent z nich to nominaci papieża Franciszka.
Od 2023 r. kard. Robert Prevost był prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był m.in. prefektem w zakonnym seminarium w Trujillo. W latach 2001–2013 pełnił funkcję przełożonego generalnego augustianów.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez