Skandal w PKW: Audytor bez uprawnień wyznaczony do badania sprawozdania finansowego PiS
2025-05-09 12:45:37(ost. akt: 2025-05-09 12:49:22)
Sprawozdanie finansowe PiS za 2024 rok miała zbadać firma audytorska, która nie posiada już wymaganych uprawnień. Krajowe Biuro Wyborcze, które ją wyznaczyło, próbuje teraz naprawić błąd, planując przeprowadzenie audytu w trybie nadzwyczajnym – co wykracza poza dotychczasową praktykę.
Sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2024 rok zostało zbadane przez firmę audytorską, która okazała się pozbawiona odpowiednich uprawnień. Portal Niezalezna.pl zapytał Krajowe Biuro Wyborcze, jak do tego doszło. KBW wyjaśniło, że firma została wybrana do badania sprawozdań finansowych PiS oraz innych partii, jednak po zawarciu umowy została skreślona z listy audytorów uprawnionych do przeprowadzania takich badań. W odpowiedzi KBW planuje przeprowadzenie audytu w nadzwyczajnym trybie, mimo że jest to nietypowa procedura.
Krajowe Biuro Wyborcze wyjaśniło, że umowy nie mogły zostać zrealizowane, ponieważ wykonawca poinformował je o utracie uprawnień dopiero 21 marca 2025 roku. W związku z tym, nie było możliwe powierzenie wykonania badań innemu audytorowi, ponieważ termin na złożenie sprawozdań przez partie polityczne mijał 31 marca 2025 roku.
Krajowe Biuro Wyborcze wyjaśniło dla niezależna.pl, że brak przeprowadzenia badań finansowych dla partii Prawo i Sprawiedliwość, Unia Europejskich Demokratów oraz Polska Wspólnota Narodowa był zdarzeniem niezależnym od tych partii oraz samego KBW. Sprawozdania finansowe tych partii zostaną poddane audytowi przez biegłych rewidentów, jednak w innym trybie – nie przed ich złożeniem, co było niemożliwe, ale w trakcie badania przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze.
3 marca 2025 roku zakończyła się siedmioletnia kadencja dotychczasowej szefowej Krajowego Biura Wyborczego, Magdaleny Pietrzak. Tego samego dnia obowiązki przejął Rafał Tkacz. W międzyczasie, po protestach kilku komitetów wyborczych oraz decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Państwowa Komisja Wyborcza zmieniła swoje wcześniejsze wytyczne dotyczące nadchodzących wyborów prezydenckich. Sąd Najwyższy uznał, że umożliwienie udziału w wyborach obserwatorom wyłącznie na podstawie skanu zaświadczenia jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Warto zwrócić uwagę, że to Ryszard Balicki, podczas posiedzenia PKW, postulował wprowadzenie tych kontrowersyjnych przepisów. W trakcie dyskusji nad sprawozdaniem finansowym komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 roku, Balicki razem z Ryszardem Kaliszem twierdzili, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest sądem, a zatem nie należy wykonywać jej decyzji.
Źródło: niezależna.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez