Tajemniczy wybuch nad Poznaniem. Mieszkańcy usłyszeli potężny huk. Co się wydarzyło?
2025-05-10 08:56:04(ost. akt: 2025-05-10 09:11:39)
Wieczorem 8 maja 2025 roku, tuż przed godziną 22:00, mieszkańców Poznania zaniepokoił głośny huk, który rozległ się nad miastem. Towarzyszył mu jasny błysk na niebie, który wielu świadków określiło jako „dziwny” i „niepokojący”. Odgłos eksplozji miał być słyszalny niemal w całym Poznaniu.
Zdarzenie wywołało falę spekulacji, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Pojawiły się nawet przypuszczenia, że incydent może mieć związek z radziecką sondą Kosmos 482, której szczątki – według niektórych źródeł – mogły spaść w rejonie Polski.
Tymczasem żadna z odpowiedzialnych służb nie potwierdziła oficjalnie wystąpienia takiego zdarzenia. Jak poinformowało „Głos Wielkopolski” Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, nie odnotowano żadnych incydentów zgłoszonych przez straż pożarną ani policję.
Pomimo braku oficjalnych informacji, w internecie szybko pojawiły się nagrania, na których wyraźnie widać kulę światła oraz słychać donośny huk. Jedna z teorii, która zyskała szczególną popularność, dotyczy ćwiczeń wojskowych w pobliskim Biedrusku. „W Biedrusku odbywają się ćwiczenia wojskowe, również w nocy. Jak dla mnie to jest wystrzał obrony przeciwlotniczej” – napisał jeden z internautów pod postem „Głosu Wielkopolskiego” na Facebooku.
Biedrusko, oddalone o około 5 kilometrów od północnych granic Poznania i 15 kilometrów od jego centrum, jest siedzibą jednostki wojskowej podlegającej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Jak wynika z komunikatu Komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego z dnia 30 kwietnia, w okresie od 1 do 31 maja 2025 roku na terenie poligonu prowadzone są strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, materiałów wybuchowych i środków pozoracyjnych – również w godzinach nocnych (od 20:00 do 02:00). Dodatkowo, możliwe są całodobowe ćwiczenia dynamiczne na całym obszarze poligonu.
Do czasu wydania oficjalnych komunikatów, przyczyna tajemniczego rozbłysku i huku pozostaje nieznana. Warto jednak zauważyć, że nie jest to pierwszy przypadek podobnego zjawiska w regionie. W ostatnich miesiącach mieszkańcy Wielkopolski obserwowali kilka innych nietypowych zjawisk na niebie.
W lutym 2025 roku nad Poznaniem zaobserwowano spektakularny „deszcz meteorów”, który – jak później ustalono – był efektem spalania się szczątków rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Znaleziono wówczas także fragmenty rakiety w okolicach miasta. Z kolei w marcu nad Polską pojawił się osobliwy wir świetlny, również widoczny w regionie, który eksperci powiązali ze zrzutem paliwa przez tę samą rakietę.
Czy i tym razem mamy do czynienia z aktywnością kosmiczną, a może z ćwiczeniami wojskowymi? Odpowiedzi na to pytanie wciąż brak.
źródło: Interia
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez