Śnieg w maju? W tych rejonach może spaść nawet 12 cm białego puchu
2025-05-15 14:37:12(ost. akt: 2025-05-15 14:50:35)
W czwartek przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet do 12 cm – powiedziała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska. Ostrzegła również przed burzami i groźniejszymi wyładowaniami na południowym zachodzie kraju.
W czwartek (15 maja) w całym kraju będzie zachmurzenie duże, z niewielkimi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Na krańcach południowych Polski – rejon Śląska, Małopolski, Podkarpacia – może padać deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach – śnieg.
Przyrost pokrywy śnieżnej wysoko w Tatrach wyniesie do 12 cm. Przelotne opady śniegu z deszczem mogą się jeszcze pojawić późnym popołudniem i wieczorem na krańcach północnych – na Pomorzu, na Warmii i na Mazurach.
Miejscami w całym kraju możliwe są burze. Groźniejsze pojawią się na południowym zachodzie kraju – w woj. wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim i w opolskim. W tych rejonach mogą wystąpić porywy w burzach do około 75 km/h. Nad samym morzem, w rejonie Zatoki Gdańskiej, bez burz, ale porywy mogą być około 70 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr umiarkowany, chwilami porywisty i z kierunków północnych.
Temperatura maksymalna wyniesie do 9 st. C na krańcach północnych, czyli w Suwałkach, na Helu, w Ustce, Łebie, około 12 st. C w centralnej Polsce i na południu – Kraków, Katowice. Niewiele cieplej będzie w Zielonej Górze i Wrocławiu – tam 13 st. C.
W nocy z czwartku na piątek (15/16 maja) w całym kraju zachmurzenie duże i także miejscami pojawią się opady deszczu.
Najwięcej deszczu spadnie na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie – około 15 mm. Na pozostałym obszarze kraju – od 3 do 5 mm. W rejonach podgórskich mogą pojawiać się opady deszczu ze śniegiem – głównie w Zakopanem – a wysoko w górach opady śniegu. W Tatrach pokrywa śnieżna może wzrosną do 8 cm.
W nocy termometry wskażą od 1 st. C na Suwalszczyźnie do 5 st. C w centrum, 7 st. C na wschodzie. Najcieplej na Wybrzeżu – tam 8 st. C. W rejonach podgórskich Małopolski i Podkarpacia wystąpią przygruntowe przymrozki do około minus 2 st. C.
Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, północno-zachodni. Na Wybrzeżu – w rejonie Zatoki Gdańskiej – porywy wiatru do około 70 km/h.
W piątek zachmurzenie duże. Niewielkie przejaśnienia pojawią się lokalnie, ale tylko na chwilę. Nadal w całym kraju opady deszczu – Pomorze, Mazury, Warmia, województwo kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, opolskie – tam może spaść do 15 mm. Na pozostałym obszarze – do 10 mm. W Sudetach i w Karpatach może dopadać około 5 cm śniegu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 8 st. C na Suwalszczyźnie i w rejonie podgórskich Karpat, około 11 st. C w centrum kraju, do 16 st. C na zachodzie. Miejscami nadal mogą pojawiać się burze.
Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty – porywy nad morzem do około 70 km/h, w centralnej części kraju do około 60 km/h – przeważnie zachodni i północno-zachodni.
Z piątku na sobotę (16/17 maja) w całym kraju dużo chmur i miejscami deszcz. Najwięcej opadów można spodziewać się na Pomorzu i na Warni – do 15 mm. Na pozostałym obszarze kraju między 5 a 10 mm. Temperatura wyniesie 2 st. C na północnym wschodzie i wschodzie. Najcieplej będzie na zachodzie i na Wybrzeżu – do 9 st. C. W rejonach podgórskich Karpat i Sudetów utrzymają się przymrozki – do minus 2 st. C. W Zakopanem może występować przelotny opad deszczu ze śniegiem, a w górach śnieg.
Wiatr zachodni, północno-zachodni, umiarkowany i porywisty. Porywy nad morzem osiągnął do 60 km/h.
Synoptyk uspokoiła, mówiąc, że pogoda jest "absolutnie typowo wiosenna". Wytłumaczyła, że według naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przebadali maj pod względem spadków temperatury i chłodnych okresów – "na 100 lat w 95 przypadkach maj miał okresy z przymrozkami, z napływami chłodu i niskimi temperaturami".
— Okazuje się, że 1973 r. był rekordowy, bo przez 21 dni było zimno — przypomniała synoptyk Łapińska i dodała, że obecna pogoda to "nie jest zupełnie coś wyjątkowego, chociaż bardzo nam się nie podoba".
(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez