Upadłość Northvolt kończy europejskie marzenia o bateryjnej niezależności
2025-05-23 13:41:03(ost. akt: 2025-05-23 13:51:46)
Upadłość Northvolt, szwedzkiego producenta akumulatorów litowo-jonowych, to nie tylko cios dla krajowej gospodarki, ale także symboliczna porażka europejskich ambicji na niezależność w sektorze elektromobilności.
Szwedzka firma Northvolt, niegdyś stawiana jako wzór dla europejskiej niezależności energetycznej w sektorze elektromobilności, kończy swoją działalność. Choć o problemach przedsiębiorstwa mówiło się już od miesięcy, to dopiero 22 maja syndyk Mikael Kubu oficjalnie ogłosił, że nie udało się znaleźć inwestora, który przejąłby zakład i kontynuował produkcję akumulatorów. Ostateczne zamknięcie zakładów planowane jest na koniec czerwca.
Przez ostatnie tygodnie fabryka funkcjonowała dzięki wsparciu jedynego lojalnego klienta – firmy Scania. Jednak i ta marka zaczęła rozglądać się za nowym dostawcą i, jak donoszą media, finalnie zdecydowała się na współpracę z chińskim gigantem – CATL. Dla Northvolt oznacza to definitywne zakończenie nadziei na przetrwanie.
Zamknięcie zakładów oznacza zwolnienie około 900 pracowników. Jak przyznał syndyk, nie ma obecnie żadnych realnych perspektyw, by produkcja została przejęta przez nowego właściciela. Rząd Szwecji, reprezentowany przez wicepremierkę Ebbę Busch, zapowiedział wsparcie dla syndyka oraz instytucji Business Sweden, które starały się ratować firmę. Busch podkreśliła również, że państwo nie zostawi poszkodowanych bez pomocy i uruchomiono odpowiednie instrumenty wsparcia dla pracowników.
Eksperci nie mają złudzeń – upadek Northvolt to nie tylko porażka jednej firmy, lecz również sygnał ostrzegawczy dla całej Europy. Reuters określił sytuację mianem "największego bankructwa w historii", a także jako kres ambitnego projektu, który miał rzucić wyzwanie dominacji azjatyckich koncernów w sektorze baterii litowo-jonowych.
Tymczasowy przewodniczący rady dyrektorów Northvolt, Tom Johnstone, w emocjonalnym wystąpieniu wyraził nadzieję, że dorobek firmy nie pójdzie na marne.
Wśród głównych przyczyn upadku wskazano na wzrost kosztów finansowania, niestabilną sytuację geopolityczną, zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz wahania popytu rynkowego. Te czynniki, które dotknęły wiele firm przemysłowych, okazały się dla Northvolt barierą nie do pokonania.
Źródło: Gazeta.pl/Reuters/Ebba Busch/X/SVT
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez