Stopy procentowe mogą spaść nawet do 3 proc. w kolejnych latach.
2025-05-27 15:03:11(ost. akt: 2025-05-27 15:17:40)
Choć Rada Polityki Pieniężnej wciąż powściągliwie podchodzi do kolejnych obniżek stóp procentowych, zagraniczne agencje ratingowe i banki inwestycyjne przewidują głębsze cięcia kosztu pieniądza w Polsce. Amerykańska agencja S&P ocenia, że jeszcze w tym roku stopy mogą spaść do 4,75 proc., a w kolejnych latach – nawet do 3 proc. Zbliżoną prognozę przedstawił także Goldman Sachs, wskazując na możliwe dalsze luzowanie polityki monetarnej, mimo umiarkowanego stanowiska krajowych władz.
Według najnowszych prognoz agencji ratingowej S&P, podstawowa stopa procentowa w Polsce może wynieść 4,75 proc. do końca bieżącego roku. Eksperci zakładają, że trend ten się utrzyma, a koszt pieniądza będzie dalej malał – do 3,5 proc. w 2026 roku i 3 proc. w dłuższej perspektywie. Jak tłumaczy Ludwig Heinz, associate director w S&P, wpływ na tę prognozę mają m.in. ostatnie decyzje Narodowego Banku Polskiego oraz przewidywane spowolnienie inflacji.
Przypomnijmy, że w maju RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych z 5,75 proc. do 5,25 proc. Analitycy z serwisu macroNEXT określili prognozy S&P jako „najbardziej śmiałe” spośród dotychczasowych przewidywań dotyczących polskiej polityki monetarnej.
Do podobnych wniosków doszli także ekonomiści Goldman Sachs – jednej z czołowych instytucji finansowych świata. Według nich, w najbliższych miesiącach możliwe jest dalsze obniżenie stóp o nawet 100 punktów bazowych, co oznaczałoby ich spadek do poziomu 4,25 proc. – najniższego od marca 2022 roku.
Tymczasem przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego wypowiadają się na temat przyszłych decyzji z dużą ostrożnością. Prezes NBP podczas ostatniego wystąpienia zastrzegł, że majowa decyzja o obniżce nie oznacza początku nowego cyklu luzowania. Podkreślił, że kolejne ruchy będą zależały od bieżących danych i prognoz makroekonomicznych. Czerwcowa obniżka – jak zaznaczył – wydaje się mało prawdopodobna.
Podobnie wypowiada się członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski, który w rozmowie z money.pl sugerował, że ewentualne kolejne cięcia mogą być rozważane dopiero latem, pod warunkiem wystąpienia niespodziewanych zmian w danych gospodarczych.
Agencja S&P przygląda się także trendom inflacyjnym – według jej analityków średnioroczna inflacja w 2025 roku w Polsce wyniesie 3,9 proc., a w kolejnych latach będzie stopniowo maleć. Kluczowym czynnikiem mają być zmiany regulacji cen energii oraz ewentualne działania polityczne mające na celu ograniczenie presji inflacyjnej. Jednocześnie Heinz zauważa, że zmiany w polityce celnej USA będą miały jedynie marginalny wpływ na dynamikę cen w Polsce.
Źródło: Gazeta.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez