Na kogo zagłosują wyborcy Mentzena?
2025-05-28 13:21:17(ost. akt: 2025-05-28 13:21:42)
Kwestie gospodarcze, zwłaszcza niechęć do podnoszenia i wprowadzania nowych podatków oraz ograniczenia obrotu gotówkowego, są tym, co łączy wyborców Sławomira Mentzena, Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego - wynika z sondażu Opinia24 dla Radia ZET.
Po pierwszej turze wyborów prezydenckich Mentzen zaprosił Nawrockiego i Trzaskowskiego na rozmowy na swoim kanale YouTube, aby umożliwić im przekonanie jego wyborców do poparcia w drugiej turze. Zaprezentował obu kandydatom osiem punktów, na których opierał swoją kampanię. Nawrocki przyjął zaproszenie i podpisał osiem postulatów Mentzena. Trzaskowski również przyjął zaproszenie, ale nie podpisał deklaracji; stwierdził, że zgadza się z czterema z ośmiu punktów.
Opinia24 na zlecenie Radia ZET zbadała, co wyborcy obu kandydatów sądzą o postulatach Mentzena. Zadała osiem pytań odpowiadających poszczególnym punktom deklaracji.
Analiza wyników ujawnia interesujące zbieżności między elektoratami Rafała Trzaskowskiego, Karola Nawrockiego a zwolennikami samego Mentzena. Najwięcej podobieństw - jak informuje Radio ZET -widać w kwestiach gospodarczych, zwłaszcza w niechęci do podnoszenia i wprowadzania nowych podatków oraz ograniczania obrotu gotówkowego.
Elektorat Sławomira Mentzena jest najbardziej stanowczy w sprzeciwie wobec nowych podatków (85 proc. przeciw). Jednak zwolennicy Karola Nawrockiego (82 proc. przeciw) i Rafała Trzaskowskiego (77 proc. przeciw) również w zdecydowanej większości podzielają to zdanie. Różnice między tymi grupami są minimalne, co wskazuje na powszechną obawę przed dodatkowymi obciążeniami.
Podobnie w obronie gotówki elektorat Mentzena jest najbardziej kategoryczny (90 proc. przeciw). Jednakże wyborcy Karola Nawrockiego (81 proc. przeciw) oraz Rafała Trzaskowskiego (82 proc. przeciw) również w przeważającej większości sprzeciwiają się takim ograniczeniom. To pokazuje szerokie poparcie dla zachowania swobody obrotu gotówkowego w polskim społeczeństwie, niezależnie od preferencji politycznych.
Istotne podobieństwa pojawiają się także w kwestiach bezpieczeństwa państwa i jego suwerenności, choć z pewnymi niuansami. W kwestii wysyłania polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy panuje niemal jednomyślny sprzeciw we wszystkich grupach wyborców. Elektorat Sławomira Mentzena jest najbardziej zdecydowany (96 proc. przeciwko wysłaniu żołnierzy), ale opinie wśród wyborców Karola Nawrockiego (86 proc. przeciw) oraz Rafała Trzaskowskiego (82 proc. przeciw) wykazują zbliżony, silny sprzeciw. To pokazuje ostrożność Polaków w tym temacie.
Sondaż przeprowadziła Opinia24 na zlecenie Radia ZET od 23 do 26 na reprezentatywnej próbie 1021 Polaków w wieku 18 lat i więcej metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz internetowego (CAWI).
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez