Ełk maluje swoją historię na murach
2025-06-29 11:00:00(ost. akt: 2025-06-27 15:31:51)
W roku jubileuszu 600-lecia lokacji, Ełk zyskał nie tylko kolejne wydarzenia rocznicowe, lecz także nową, artystyczną oprawę. W różnych punktach miasta powstały – lub właśnie powstają – murale, które w wyjątkowy sposób łączą przeszłość z teraźniejszością. Każde z tych dzieł to nie tylko barwna dekoracja miejskiej przestrzeni, ale także opowieść o historii, tożsamości i kulturze Ełku.
Pierwsze malowidła pojawiły się w tunelu pod torami kolejowymi – w ciągu ulic Suwalskiej i Dąbrowskiego. Dwa bliźniacze murale przedstawiają z jednej strony bryłę ełckiego Muzeum Historycznego, z drugiej zaś parowóz i fragment dawnej infrastruktury kolejowej. To artystyczny hołd złożony tradycji kolejnictwa, która nierozerwalnie łączy się z historią Ełku jako ważnego węzła komunikacyjnego regionu.
Kolejny mural pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. Orzeszkowej 22. To praca inspirowana linorytem autorstwa Edmunda Korzeniewskiego. Mural przedstawia panoramę miasta, a wśród elementów architektonicznych można dostrzec m.in. kościół Najświętszego Serca Jezusowego oraz katedrę św. Wojciecha.
Trzeci mural powstaje obecnie na ścianie budynku w pobliżu ełckiego dworca kolejowego.
Autorem wszystkich murali jest Piotr Topczyłko, znany szerzej jako Vinci .
Powstawanie murali to coś więcej niż doraźne ozdabianie przestrzeni publicznej. To proces budowania miejskiej tożsamości poprzez sztukę dostępną dla każdego. Murale nie tylko upiększają przestrzeń, ale też inspirują do refleksji nad lokalną historią, kulturą i dziedzictwem. Stanowią element edukacyjny, turystyczną atrakcję i dowód na to, że miasto może być nie tylko miejscem życia, ale i twórczej ekspresji.
tom
Fot. P. Tomkiewicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez