Coraz bliżej realizacji obwodnicy Pisza
2025-07-03 07:26:06(ost. akt: 2025-07-03 07:40:50)
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę obwodnicy Pisza. To krok milowy do tej długo wyczekiwanej inwestycji.
Z udziałem przedstawicieli m.in. Ministerstwa Infrastruktury, samorządów, a także Warmińsko-Mazurskiego Biura Planowania Przestrzennego, Komendy Wojewódzkiej Policji i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odbyło się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI) dla obwodnicy Pisza.
To kluczowy moment, który kończy etap prac przygotowawczych i umożliwia przejście do kolejnej fazy inwestycji, czyli ogłoszenia przetargu w systemie Projektuj i buduj.
Podczas posiedzenia ZOPI projektant przedstawił przygotowaną dokumentację, czyli tzw. Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R etap II) dla budowy obwodnicy w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63.
— We wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU), złożonym w lipcu 2023 roku, wśród kilku zaprezentowanych wariantów przebiegu drogi, jeden wskazaliśmy jako preferowany. To wariant 2C omijający miasto od strony zachodniej i południowej o długości 7,4 km. Został on oceniony jako najkorzystniejszy pod względem techniczno-ekonomiczno-środowiskowym w przeprowadzonej analizie wielokryterialnej. To ten wariant zatwierdziła decyzja środowiskowa — czytamy w komunikacie GDDKiA.
Obwodnica Pisza zostanie wybudowania jako jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) z czterema rondami, łączącymi trasę główną z istniejącym układem komunikacyjnym. Wybudowanych zostanie siedem obiektów inżynierskich, w tym wiadukt nad linią kolejową oraz most na rzece Pisa.
Przetarg na projekt i budowę obwodnicy Pisza zamierza się ogłosić w III kwartale br. Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych to III kwartał 2027 r.
Obwodnica Pisza w ciągu DK58 i DK63 jest jedną z pięciu zaplanowanych do realizacji w województwie warmińsko-mazurskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez