Bez amerykańskich pocisków: Czy Europa uniesie ciężar wsparcia Ukrainy?
2025-07-03 13:18:22(ost. akt: 2025-07-03 13:25:37)
Decyzja Stanów Zjednoczonych o wstrzymaniu dostaw pocisków do systemów obrony powietrznej dla Ukrainy wywołała falę komentarzy i analiz w europejskich mediach. Dziennik "Le Monde" określa to posunięcie jako "strzał ostrzegawczy dla Europy", podkreślając, że kraje europejskie nie są w stanie szybko wypełnić luki w ukraińskim arsenale.
Gazeta zauważa, że Ukraina dysponuje europejskimi systemami obrony powietrznej, takimi jak francusko-włoskie SAMP/T-MAMBA, jednak Francja i Włochy nie są w stanie przekazać dodatkowych systemów w krótkim czasie. Cykl produkcyjny i wdrożeniowy kompletnego systemu trwa od trzech do czterech lat. Co więcej, koszt jednostkowy pocisku Aster 30, używanego w systemach SAMP/T-MAMBA, wynosi około dwóch milionów euro. Zamówienia Francji i Włoch od 2022 roku, choć rekordowe, są niewystarczające w obliczu potrzeb Ukrainy.
"Le Monde" wspomina również o planowanych projektach produkcji pocisków Patriot na licencji w Europie, ale ich harmonogram "wydaje się nie do pogodzenia z presją, jaką Waszyngton wywiera obecnie na Kijów". Dodatkowo, przyszła produkcja w Europie będzie podlegać prawu weta ze strony amerykańskiej.
Ekspert Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IFRI), Leo Peria-Peigne, ostrzega, że wstrzymanie dostaw amerykańskich będzie miało poważne konsekwencje dla Ukrainy: "Albo Europejczycy zareagują, albo to źle się skończy dla Ukrainy, a więc dla Europejczyków".
Z kolei "Le Figaro" podkreśla, że kraje europejskie "nie mają alternatywy" dla amerykańskich systemów obrony powietrznej, którą mogłyby zaoferować Ukrainie. Dziennik dodaje, że Ukraina pozostaje "zależna od Stanów Zjednoczonych w kluczowych sferach, jak obrona powietrzna i dane wywiadowcze".
Francuski wojskowy, cytowany przez "Le Figaro", zaznacza, że "wojna na wyniszczenie jest korzystna dla Rosji, nawet za cenę wysokich strat ludzkich". Dziennik ostrzega, że "wynik wojny określi geopolitykę europejską na dziesięciolecia".
Decyzja Waszyngtonu stawia Europę przed trudnym wyzwaniem. Czy europejskie państwa będą w stanie zwiększyć produkcję i dostawy broni dla Ukrainy, uniezależniając się od amerykańskiego wsparcia? Odpowiedź na to pytanie zadecyduje o przyszłości Ukrainy i bezpieczeństwie całej Europy.
Źródło: PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez