Trybunał uderza w ZUS. Stawką emerytury tysięcy Polaków
2025-07-04 16:45:42(ost. akt: 2025-07-04 17:13:21)
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wystosował pismo do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Zbigniewa Derdziuka, w którym wezwał go do respektowania wyroku TK z czerwca 2024 roku i rozpatrywania wniosków emerytów o ponowne przeliczenie świadczeń.
„Z niepokojem przyjąłem informacje o pismach kierowanych do Trybunału Konstytucyjnego przez emerytów i członków ich rodzin, z których wynika, że ZUS odrzuca wnioski o przeliczenie świadczeń” – napisał Święczkowski. Jak dodał, ZUS jako powód odmowy podaje brak publikacji wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. w Dzienniku Ustaw przez Rządowe Centrum Legislacji.
Sprawa dotyczy osób, które zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012 r. Trybunał orzekł, że stosowanie art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach wobec tych osób narusza konstytucję, a konkretnie zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa. Wyrok zobowiązuje ustawodawcę do wprowadzenia odpowiednich regulacji gwarantujących zwrot należnych świadczeń. Tymczasem – jak podkreśla Święczkowski – od ogłoszenia orzeczenia minął ponad rok, a żadnych zmian legislacyjnych nie wprowadzono ani nawet nie zaproponowano.
Prezes TK zwrócił się do szefa ZUS z prośbą o pisemne wyjaśnienie podstaw takiego działania, podkreślając, że brak realizacji wyroku TK „bezspornie stanowi działanie na szkodę polskich obywateli”.
Trybunał przypomniał również, że do czasu uchwalenia stosownych przepisów osoby objęte orzeczeniem mogą składać do ZUS wnioski o uznanie ich praw, w tym o ponowne przeliczenie świadczeń.
Polityczny kontekst i spór o Trybunał
Trybunał Konstytucyjny, szczególnie w obecnym składzie, od lat budzi kontrowersje. W marcu 2024 r. Sejm przyjął uchwałę dotyczącą usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego z lat 2015–2023. W dokumencie wskazano, że uwzględnianie orzeczeń TK wydanych z naruszeniem prawa może być traktowane jako złamanie zasady legalizmu przez organy władzy publicznej.
Od czasu przyjęcia uchwały orzeczenia TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw, co formalnie uniemożliwia ich stosowanie.
W odpowiedzi na działania władz, prezes Święczkowski złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów koalicji rządzącej, a także prezesa RCL, niektórych sędziów i prokuratorów. Politycy PiS uznali wówczas, że obecna władza dokonała „ustrojowego zamachu stanu”.
„Obywatele zaufali państwu, że reguły gry się nie zmienią. Zostały jednak zmienione, nie pozostawiając ubezpieczonym żadnej realnej możliwości reakcji” – podsumował Święczkowski.
red./money.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez