Jest nowy prezes KAI
2025-07-05 09:34:16(ost. akt: 2025-07-05 09:34:34)
Nowym prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej, w miejsce Marcina Przeciszewskiego, został wybrany w piątek dotychczasowy członek zarządu agencji, dominikanin o. Stanisław Tasiemski. W rozmowie z PAP powiedział, że będzie kontynuował "dobre dzieło przekazując rzetelne informacje".
Pierwszy prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI) Marcin Przeciszewski po 32 latach pracy złożył w ubiegłym tygodniu rezygnację z funkcji na ręce abp. Adriana Galbasa, przewodniczącego Rady Programowej KAI. W rozmowie z PAP wyjaśnił, że powodem jego decyzji był "plan pozbawienia Agencji autonomii". Konferencja Episkopatu Polski planuje bowiem konsolidację podległych jej mediów, w tym KAI.
W piątek nowym prezesem KAI w miejsce Przeciszewskiego został wybrany dotychczasowy członek zarządu Agencji - dominikanin o. Tasiemski - poinformowała KAI.
"Decyzję podjął Zarząd Fundacji na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej za rekomendacją Rady Fundacji, której przewodniczącym jest obecnie abp Adrian Galbas SAC" - powiedział PAP o. Tasiemski.
"Nie chcemy tworzyć atmosfery sensacji wokół zmian w KAI" - podkreślił. "Prezes Marcin Przeciszewski złożył rezygnację. Trzeba jednak iść naprzód, kontynuując dobre dzieło, które przez ostatnie 32 lata on prowadził" - powiedział PAP o. Tasiemski.
Pytany o wyzwania stojące przed Agencją wskazał na "służbę wobec Kościoła, a więc przekazywanie rzetelnej informacji, pozbawionej komentarzy przy zachowaniu pamięci, że największym dobrem jest zbawienie dusz".
Nowy prezes KAI przyznał, że choć Kościół jako wspólnota jest rzeczywistością bardzo piękną, to ze względu, że tworzą go ludzie - także grzeszną. "Mimo, że współczesne media szukają głównie sensacji, my jako KAI chcemy pokazywać złożoność rzeczywistości, w tym także to, co nie jest dostrzegalne na pierwszy rzut oka, a więc np. bogactwo tradycji Kościoła, starając się być jednocześnie otwartymi na znaki czasu. Aby te informacje docierały do innych mediów każdego dnia w naszej Agencji pracuje ofiarnie ekipa oddanych i profesjonalnych dziennikarzy" - dodał dominikanin.
Ojciec Stanisław Tasiemski w KAI pracuje od roku 2008. Ma 74 lata. Święcenia kapłańskie przyjął 11 maja 1985 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie. Był duszpasterzem akademickim, środowisk twórczych, duszpasterzem Polaków w Pradze, korespondentem Radia Watykańskiego oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej.
W latach 1998-2008 pracował w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. W latach 2005-2008 był opiekunem pielgrzymów polskich w Rzymie.
Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) powstała w 1993 roku z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski. Celem jej powołania był dialog z mediami w sytuacji po zmianach ustrojowych w Polsce.
KAI jest powiązana z Konferencją Episkopatu Polski. Bezpośrednio zarządza nią Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Prezesem Fundacji został 32 lata temu Marcin Przeciszewski. W skład Rady Fundacji wchodzi obecnie pięciu biskupów wybieranych przez Konferencję Episkopatu Polski. Od 7 lutego 2024 r. na jej czele stoi abp Adrian Galbas, zaś w skład wchodzą: abp Stanisław Budzik, abp Wiesław Andrzej Śmigiel, bp Grzegorz Suchodolski i bp Rafał Maciej Markowski.
W rozmowie z PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak zastrzegł, że nie zapadła ostateczna decyzja ws. restrukturyzacji mediów podległych Konferencji Episkopatu Polski. "Wybrana przez biskupów propozycja jest na razie w fazie wstępnego projektu, który zakłada, że każdy z trzech podmiotów: KAI, portal Opoka oraz Biuro Prasowe KEP utrzymują swój dotychczasowy status prawny i zapisaną w nim niezależność. Projekt zakłada jednak podjęcie dalszych rozmów nad nim przez trzy podmioty, zgodnie z decyzją Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski" - powiedział ks. Gęsiak. Zaznaczył, że projekt nie zakłada zmian w kwestii kompetencji KAI.
Ks. Gęsiak przyznał, że "rozmowy na temat możliwych zmian dotyczących finansowania i funkcjonowania mediów zależnych od Episkopatu, jak i synchronizacji przekazu medialnego tych instytucji, trwają już od czterech lat". Wyjaśnił, że w związku z tym, iż chodzi o podmioty powołane do życia przez Konferencję Episkopatu Polski, dyskusja ta odbywa się na forum wewnętrznym.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez