Śledczy sprawdzają wyniki wyborów w wielkopolskich i lubuskich komisjach
2025-07-08 12:21:04(ost. akt: 2025-07-08 12:28:38)
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie potencjalnych nieprawidłowości przy obliczaniu głosów w 32 obwodowych komisjach wyborczych z terenu Wielkopolski i województwa lubuskiego. Informację tę przekazał we wtorek rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury.
Jak poinformował prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, postępowanie zostało wszczęte 4 lipca. "Śledztwo jest prowadzone w sprawie podejrzenia nadużyć przy obliczaniu głosów w 32 obwodowych komisjach wyborczych działających na terenie województw: wielkopolskiego i lubuskiego" – powiedział.
Podstawą wszczęcia śledztwa były materiały zawierające opinie biegłych z zakresu ekonometrii i socjologii. "Autorzy owych ekspertyz wskazali na istnienie w niektórych obwodowych komisjach wyborczych anomalii statystycznych. Chodzi o znaczące różnice pomiędzy rzeczywistym wynikiem wyborów, a tym wynikającym z przyjętego modelu statystycznego" – wyjaśnił rzecznik prokuratury.
Prok. Wawrzyniak zaznaczył, że postępowanie dotyczy komisji zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, takich jak Babin w powiecie średzkim czy Przysieka w gminie Mieleszyn (pow. gnieźnieński), a nie większych miast regionu.
Przypomnijmy, że 1 lipca Sąd Najwyższy, orzekając w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. SN uznał za zasadne 21 protestów wyborczych, choć bez wpływu na wynik wyborów. Wśród nich znalazły się sprawy kilkunastu obwodowych komisji wyborczych, gdzie po oględzinach kart wyborczych ustalono "błędne przypisanie głosów kandydatom w II turze w protokołach komisji lub nieprawidłowości w liczeniu głosów".
Łącznie po wyborach prezydenckich wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych, z czego 21 uznano za zasadne, ale bez wpływu na ogólny wynik. Ponad 54 tys. protestów pozostawiono bez dalszego biegu z powodu "nieusuwalnych braków formalnych".
Dzień wcześniej prokurator krajowy Dariusz Korneluk powołał zespół do koordynowania postępowań dotyczących nieprawidłowości wyborczych.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ocenił we wtorek, że na początku przyszłego tygodnia może rozpocząć się przeliczanie głosów w 296 wytypowanych komisjach wyborczych. Dodał, że "jest konstytucyjna zasada domniemania ważności wyborów i to domniemanie nie zostało obalone".
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ocenił we wtorek, że na początku przyszłego tygodnia może rozpocząć się przeliczanie głosów w 296 wytypowanych komisjach wyborczych. Dodał, że "jest konstytucyjna zasada domniemania ważności wyborów i to domniemanie nie zostało obalone".
Za nadużycia przy przyjmowaniu lub zliczaniu głosów w wyborach grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Zgodnie z konstytucją, nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta RP. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwołał Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia, podczas którego Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką.
Źródło: PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez