Wojna o imperium Solorza
2025-07-10 09:13:53(ost. akt: 2025-07-10 09:14:38)
Pozew Tobiasa Solorza dotyczący decyzji nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Cyfrowego Polsatu o odwołaniu go z rady nadzorczej spółki, został cofnięty - podała spółka we wtorkowym komunikacie giełdowym.
„...zarząd spółki Cyfrowy Polsat S.A. informuje, że powziął informację dotyczącą cofnięcia w całości pozwu w sprawie uchwał podjętych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 8 października 2024 roku, złożonego przez pełnomocników Pana Tobiasa Solorza” - podał Cyfrowy Polsat.
Chodzi o złożony przez Tobiasa Solorza pozew dotyczący decyzji nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Cyfrowego Polsatu z 8 października ub.r. o odwołaniu go z rady nadzorczej spółki. NWZ spółki odwołało wtedy z rady nadzorczej Tobiasa Solorza i Jarosława Grzesiaka.
6 grudnia ub.r. Zarząd Cyfrowego Polsatu podał, że otrzymał informację „o złożeniu przez akcjonariusza Tobiasa Solorza pozwu o ustalenie nieistnienia, ewentualnie stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchylenie uchwał podjętych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Cyfrowego Polsatu S.A. w dniu 8 października 2024 roku w przedmiocie zmiany liczebności Rady Nadzorczej Spółki (...) i odwołania członka Rady Nadzorczej Spółki Pana Tobiasa Solorza (...)”.
Wcześniej Zygmunt Solorz w liście do pracowników Grupy zapowiedział działania, których konsekwencją ma być odwołanie jego dzieci z władz spółek Grupy. Tobias Solorz był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Cyfrowego Polsatu. Przewodniczącym Rady jest sam Zygmunt Solorz. Drugi syn, Piotr Żak był prezesem Telewizji Polsat.
7 października ub.r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZE PAK odwołało Piotra Żaka i Tobiasa Solorza z rady nadzorczej spółki. W grudniu ub. roku pełnomocnicy Piotra Żaka złożyli w Sądzie Okręgowym w Poznaniu pozew dot. trzech uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ZE ws. ich odwołania. 4 lipca br. spółka poinformowała, że pozew ten został cofnięty.
Spór Zygmunta Solorza i jego dzieci dotyczy sukcesji w imperium biznesowym miliardera i ujawnił się we wrześniu 2024 r. "Gazeta Wyborcza" podała wtedy, że trójka dzieci Solorza wysłała ostrzeżenie do menedżerów czterech najważniejszych spółek biznesmena. Wskazywały one, że dobro tych spółek jest zagrożone przez osoby, które chcą przejąć kontrolę nad biznesem. Chodziło m.in. o Polsat i firmy strategiczne dla państwa. Gazeta informowała wówczas, że dzieci Solorza są w ostrym sporze z Justyną Kulką, żoną Solorza.
Tego samego dnia, kiedy ukazał się tekst w gazecie, Solorz zapowiedział, że zdymisjonuje swoich synów z władz spółek należących do jego holdingu. Sprawa trafiła do sądu w Lichtensteinie, który wydał decyzję o ustanowieniu kuratora w TiVi Foundation i Polkomtel Foundation. Równocześnie zawieszono uprawnienia Zygmunta Solorza jako właściciela fundacji do powoływania członków ich organów zarządzających.
W maju br. portal Wirtualnemedia.pl podał, że sąd w Lichtensteinie stanął po stronie dzieci Solorza i oddalił pozew biznesmena kwestionujący ważność zmian w statucie Fundacji TiVi i przeniesienia kontroli nad nią, dokonanych 2 sierpnia 2024 r. Zygmunt Solorz zapowiedział złożenie apelacji od tego nieprawomocnego wyroku.
Główne obszary interesów Zygmunta Solorza to telekomunikacja, media, budownictwo i energetyka. Jego firmy skupione są w Grupie Polsat Plus, osobno Solorz jest też większościowym akcjonariuszem energetycznego koncernu ZE PAK.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez