Prokuratura Bodnara ściga obrońców granic
2025-07-10 19:11:43(ost. akt: 2025-07-10 19:14:57)
Przy Prokuraturze Okręgowej w Siedlcach powołany został zespół śledczy prokuratorów zajmujący się zawiadomieniami dot. obrońców granicy polsko-białoruskiej.
Dzisiaj w Sejmie podczas sesji pytań w sprawach bieżących, były wiceminister obrony narodowej, Marcin Ociepa, zwrócił się z pytaniami dotyczącymi konsekwencji karnych, jakie wyciągane są wobec funkcjonariuszy i żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej.
- Chciałbym upomnieć się o tych, którzy byli pomawiani, atakowani i którym stawiano zarzuty. Chciałem konkretnie zapytać pana premiera, odnotowuję jednak jego nieobecność jako brak odwagi politycznej - dlaczego skierowaliście akt oskarżenia przeciwko żołnierzowi, który użył broni na naszej granicy w trakcie wykonywania czynności służbowych, dlaczego atakowaliście i nękaliście inspektora Tomasza Waszczuka, który bronił naszej granicy i ten akt oskarżenia krążył, co nosi znamiona nękania. Dlaczego osoby, które pomawiały naszych funkcjonariuszy w trakcie ataku hybrydowego, musieliśmy się mierzyć z atakami, pomówieniami o zbrodnie, nasi żołnierze byli oskarżani, że zakopują ciała migrantów na granicy, czy znaleziono jakieś ciała, jeśli nie znaleziono ciał, to czy postawiono zarzuty tym, którzy pomawiali żołnierzy i funkcjonariuszy? Co się stało z Anną Michalską, rzecznik SG, dlaczego poniosła konsekwencje, mimo że broniła nas przed atakiem związanym z dezinformacją - mówił Ociepa.
Na pytania posła odpowiedział prokurator Marek Jamrogowicz, zastępca Prokuratora Krajowego. Powiedział o działalności zespołu 5 prokuratorów przy Prokuraturze Okręgowej w Siedlcach zajmującej się sprawami związanymi z ochroną granic. Dodał, że postępowania prokuratorskie toczą się zarówno w wyniku zawiadomień od osób prywatnych, jak i samych służb.
- Zespół prowadził i nadal prowadzi postępowania w zakresie 24 wątków dotyczących konkretnych zdarzeń, mających miejsce w tym terenie. W chwili obecnej zakończono postępowania w zakresie 18 wątków, wydając postanowienie o umorzeniu. Te postanowienie nie wszystkie są prawomocne, bo pokrzywdzeni w niektórych sprawach złożyli zażalenia, czekamy na rozpoznanie sądu
- przekazał Jamrogowicz.
Wyliczył konkretne sprawy, w których stawiane są zarzuty, to m.in. zarzuty dla dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej dotyczące przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz zniszczenia cudzego mienia w postaci dokumentów oraz zarzuty dla trzech funkcjonariuszy Straży Granicznej dot. przekroczenia uprawnień i nieuzasadnionego użycia środków przymusu bezpośredniego. 4 lipca do Sądu Rejonowego w Hajnówce skierowano wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
Wspomniał także o sprawie funkcjonariusza policji, o którym mówił Ociepa, w sprawie którego Prokuratura Regionalna w Białymstoku po analizie zarządziła wycofanie aktu oskarżenia.
Dodał, że przed sądem toczy się sprawa z aktu oskarżenia PR w Białymstoku, przeciwko funkcjonariuszowi SG oskarżonemu o przekroczeniu uprawnień i działaniu niezgodnie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego.
Jamrogowicz wskazał, że w przypadku żołnierzy, sprawy prowadzone są przez wydziały wojskowe prokuratur.
Wskazał tutaj na sprawę żołnierza oskarżonego o nieuzasadnione użycie broni, którym naraził na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 10 migrantów, 2 funkcjonariuszy SG oraz dwóch żołnierzy. Sprawa ta jest na etapie postępowania sądowego.
- Kolejne zdarzenie dotyczy na nieostrożnym obchodzeniu się z bronią, w wyniku czego oddane zostały dwa niekontrolowane strzały w takie sposób, że jeden z pocisków skierowany został w stronę obywatela Syrii. Postępowanie jest etapie przygotowawczym - powiedział.
Dodał, że przed sądem toczy się sprawa z aktu oskarżenia PR w Białymstoku, przeciwko funkcjonariuszowi SG oskarżonemu o przekroczeniu uprawnień i działaniu niezgodnie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego.
Źródło: niezalezna.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez