Symbol Polski zniknął z Auli Leopoldina. W jego miejscu twarz rozbiorcy
2025-07-11 15:36:47(ost. akt: 2025-07-11 15:48:15)
Na Uniwersytecie Wrocławskim doszło do wywołującej szerokie oburzenie zmiany wystroju wnętrza Auli Leopoldyńskiej — jednej z najbardziej reprezentacyjnych sal uczelni, uważanej za symbol historii Wrocławia. Jak alarmują komentatorzy, zniknął z niej Orzeł Biały, a jego miejsce zajął portret króla Prus Fryderyka II. Zmiana ta wzbudziła gorącą debatę ze względu na historyczny kontekst — Fryderyk II był jednym z głównych sprawców pierwszego rozbioru Polski.
O sprawie poinformował m.in. Piotr Wojtulek, nauczyciel akademicki i samorządowiec z Lublińca, podkreślając, że wizerunek pruskiego monarchy nigdy pierwotnie nie znajdował się w tej sali. Zaznaczył również, że Aula Leopoldina to nie tylko architektoniczna perła, ale też przestrzeń o ogromnym znaczeniu symbolicznym, w której brak polskiego godła narodowego budzi uzasadnione emocje.
Do sprawy odniosło się także wielu publicystów i polityków. Dziennikarz Polsatu, Grzegorz Jankowski, ocenił zmianę jako „wstydliwą”, zwracając uwagę, że postać Fryderyka II wiąże się z rozbiorami i polityką germanizacji. Dodatkowo zaznaczył, że jednocześnie na wrocławski Most Grunwaldzki przywracany jest herb Hohenzollernów — dynastii, z którą wiąże się okupacja i wynaradawianie ziem polskich.
Krytyczne komentarze płyną także ze strony byłych polityków. Przemysław Czarnecki, były poseł Prawa i Sprawiedliwości, ocenił, że to nie tylko symboliczne działanie, ale przejaw realizowania politycznej narracji, wedle której Wrocław i inne miasta zachodniej Polski uznaje się za niemieckie. Jego zdaniem niepokojące jest to, że takie działania znajdują poparcie nie tylko za granicą, ale również w kraju.
Były ambasador Polski przy NATO, Tomasz Szatkowski, nazwał decyzję o zastąpieniu godła państwowego portretem króla Prus "skrajną głupotą i krótkowzrocznością".
Na decyzję władz uczelni ostro zareagowali również internauci. Wśród nich znalazł się komentator Zygfryd Czaban, który w mediach społecznościowych stwierdził, że takie gesty są wyrazem symbolicznego odcięcia miasta od jego polskiej tożsamości.
red./wPolityce.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez