Bułgaria w strefie euro. Co z cenami wycieczek?
2025-07-11 16:17:31(ost. akt: 2025-07-11 16:20:35)
W głosowaniu w Strasburgu europosłowie wydali we wtorek pozytywną opinię w sprawie wniosku Bułgarii o przyjęcie waluty euro i dołączenie do strefy euro 1 stycznia 2026 r. Jak wpłynie to na branżę turystyczną i popularne wśród Polaków ceny wycieczek do tego kraju?
Parlament Europejski przyjął 531 głosami za, przy 69 przeciw i 79 wstrzymujących się od głosu, sprawozdanie potwierdzające, że Bułgaria spełnia kryteria dla przyjęcia unijnej waluty od 1 stycznia 2026 r.
Bułgaria zostanie 21. członkiem strefy euro. Ostatnim krajem, który dołączył do eurolandu, była Chorwacja w 2023 r.
- Dzisiejsze głosowanie wysyła jasny sygnał: Bułgaria jest gotowa do przystąpienia do strefy euro. Wszystkie kryteria zostały spełnione, a ten krok stanowi kluczowy kamień milowy w kierunku pełnej integracji Bułgarii z Europą – dla kraju i jego obywateli - powiedziała europosłanka Eva Maydell (EPL) po głosowaniu.
Również we wtorek, w Brukseli, państwa UE w ramach Rady zagłosowały za przystąpieniem Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 r.
Wtorkowe głosowanie w Radzie nad trzema aktami prawnymi, dotyczącymi m.in. wprowadzenia euro i kursu wymiany walut, finalizuje proces prawny wprowadzania Bułgarii do strefy euro.
Warunkiem wejścia do strefy euro jest spełnienie czterech kryteriów (zwanych konwergencyjnymi). Chodzi o: stabilność cen (niska inflacja), stabilne finanse publiczne (deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB i dług publiczny poniżej 60 proc. PKB), stabilność kursu walutowego (udział w tzw. mechanizmie ERM II, tzw. poczekalni strefy euro, przez co najmniej dwa lata bez poważnych zaburzeń kursowych) i zbieżność długoterminowych stóp procentowych (średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa może być wyższa o maksymalnie 2 pkt proc. od średniej stóp procentowych w trzech krajach UE o najniższej inflacji).
Bułgaria przystąpiła do mechanizmu ERM II 10 lipca 2020 r. Od tego czasu kurs bułgarskiego lewa został powiązany z euro (1 euro odpowiada 1,95583 lewa bułgarskiego).
Oprócz Bułgarii poza strefą euro pozostaje obecnie sześć państw UE: Polska, Szwecja, Czechy, Węgry, Rumunia i Dania.
Co z cenami wycieczek?
Zmiana waluty w Bułgarii to kwestia ważna także dla turystów, bo jest to popularny kierunek wakacyjny, który zawsze uchodził za jeden z najtańszych.
- Od lat znajduje się wśród krajów najchętniej wybieranych przez Polaków na zagraniczne wakacje. Latem podróżują tam przede wszystkim rodziny z dziećmi, ale również i pary czy grupy znajomych nastawione na zwiedzanie i dobrą zabawę w tamtejszych dyskotekach i klubach - mówi Agata Chmiel z Wakacje.pl. - To jeden z najtańszych kierunków na wakacje all inclusive, który ciągle rozbudowuje swoją bazę turystyczną przy jednoczesnym zachowaniu dość korzystnych cen - podkreśla.
Bułgaria od lat nazywana jest najtańszą riwierą Europy. Niskie ceny i piaszczyste plaże przyciągają do niej miliony turystów. Obecnie nawet w środku sezonu można trafić na superoferty.
W czasie wakacji oferty z dojazdem własnym znajdziemy już od 680 zł, a na początku września tygodniowy pobyt w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniami zarezerwujemy od 440 zł.
Czy w przyszłym roku można już będzie zapomnieć o takich cenach? Agata Chmiel przyznaje, że na ten moment trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wejście Bułgarii do strefy euro wpłynie na ceny pakietów turystycznych.
- Pamiętajmy, że rozliczenia między biurami podróży a liniami lotniczymi tradycyjnie są realizowane w dolarach, z kolei między touroperatorami a hotelarzami w Europie – w euro. W tym kontekście zmiany wcale nie muszą być odczuwalne dla turystów - zauważa. - To na ile hotelarze utrzymają bieżący poziom cen, a co roku jest on dostosowywany do aktualnych warunków rynkowych, będziemy mogli ocenić dopiero w przyszłym roku.
Źródło: PAP/wp.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez