Tak Tusk chce wstrzymać zaprzysiężenie Nawrockiego?
2025-07-16 21:22:52(ost. akt: 2025-07-16 21:29:17)
Osiem dni trwa oczekiwanie na opublikowanie w Monitorze Polskim postanowienia marszałka Sejmu o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego w celu przyjęcia przysięgi przez prezydenta. To najdłużej od lat. Czy Tusk będzie próbował uniemożliwić proces demokratyczny?
Sprawa budzi liczne kontrowersje.
W mediach społecznościowych odniósł się do niej europoseł Piotr Müller, były rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego.
- Choć marszałek Sejmu podpisał postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, rząd – wbrew ustawowemu obowiązkowi – nie publikuje go w Monitorze Polskim. To precedens w III RP. Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów prawnych, postanowienie powinno zostać ogłoszone niezwłocznie. Ekipa Tuska próbuje sięgać po kolejne gangsterskie chwyty - napisał eurodeputowany.
O sprawę zapytany został podczas konferencji prasowej były premier, szef EKR, Mateusz Morawiecki.
- To nie zaszkodzi zaprzysiężeniu. To tylko pokazuje, że ten rząd jest coraz bardziej antydemokratyczny, a tak naprawdę, że chce spróbować dokonać zamachu stanu. Jeżeli by chcieli fizycznie nie doprowadzić do zaprzysiężenia prezydenta Karola Nawrockiego, wybranego przez większość Polaków, pomimo oszczerstw i brutalnej kampanii przeciwko niemu, dopuszczą się przeciwko niemu, to gniew ludu zmiecie ich dużo szybciej z powierzchni ziemi niż w wyborach 2027 r. - ocenił.
Celowe wstrzymywanie?
Jak podaje portal niezalezna.pl nawet w 2015 roku, gdy rządziła jeszcze Platforma Obywatelska, a wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda, postanowienie trafiło do Monitora Polskiego po czterech dniach.
W 2020 roku marszałek Sejmu Elżbieta Witek wydała postanowienie w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokładnie 16 lipca, a już 17 lipca opublikowano je w Monitorze Polskim.
W 2015 roku Małgorzata Kidawa-Błońska wydała postanowienie 20 lipca i po czterech dniach trafiło ono do Monitora Polskiego.
Pięć lat wcześniej - 3 sierpnia 2010 r. ogłoszono postanowienie marszałka, 5 sierpnia było już w Monitorze Polskim. Marszałkiem był wówczas Grzegorz Schetyna.
Źródło: X/niezależna.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez