Polska planuje inwestycję w producenta satelitów śledzących ruchy rosyjskiej armii
2025-07-21 12:44:01(ost. akt: 2025-07-21 12:56:02)
Polski rząd planuje nabyć udziały w polsko-fińskiej spółce Iceye, która specjalizuje się w produkcji zaawansowanych systemów satelitów rozpoznawczych. Systemy te są wykorzystywane przez Ukrainę do monitorowania ruchów rosyjskich wojsk, o czym poinformował „Financial Times”. Szczegóły finansowe transakcji pozostają nieujawnione.
Rafał Modrzewski, prezes Iceye, w rozmowie z brytyjskim dziennikiem, potwierdził zaawansowanie rozmów: „rozmowy w Warszawie dotyczące nabycia udziałów Iceye są na końcowym etapie”. Dodał, że inwestycja ma być wsparta finansowo przez Bank Rozwoju.
Planowana inwestycja jest kontynuacją wcześniejszego zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej sześciu satelitów za kwotę 230 milionów dolarów, który miał miejsce w maju. Technologia ta umożliwia wykonywanie zdjęć satelitarnych niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia, co stanowi znaczącą przewagę nad tradycyjnymi satelitami optycznymi.
Iceye, założona w 2014 roku przez Rafała Modrzewskiego i Pekkę Laurilę, początkowo koncentrowała się na dostarczaniu zdjęć przemieszczających się bloków lodu dla firm żeglugowych operujących w Arktyce. Sytuacja zmieniła się po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Spółka przestawiła się na dostarczanie Kijowowi danych wywiadowczych, w postaci zdjęć ruchów wojsk. W ubiegłym roku Iceye podpisała również memorandum o zacieśnieniu współpracy ze stroną ukraińską.
„FT” podaje, że firma umieściła już na orbicie 54 satelity, z czego połowa wspiera siły zbrojne Holandii, Finlandii, Brazylii i Portugalii. Koszt wyprodukowania jednego satelity szacowany jest na około 20 milionów dolarów.
Spółka zawarła strategiczne partnerstwo z brytyjskim koncernem BAE System w celu integracji swoich satelitów z ich produktami. Utworzyła również spółkę joint venture ze Space42, mającą na celu uruchomienie produkcji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Modrzewski informuje, że Iceye produkuje obecnie około 25 satelitów rocznie i planuje zwiększyć produkcję do 100, a nawet 150. Podkreśla, że osiągnięcie tego celu będzie wymagało „znacznego dodatkowego kapitału” poza inwestycją ze strony polskiego rządu.
Satelity Iceye są wystrzeliwane z różnych lokalizacji, w tym z bazy Vandenberg w Kalifornii, Przylądka Canaveral na Florydzie, a także z Indii i Nowej Zelandii. Firma posiada zakłady produkcyjne w Finlandii, Hiszpanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. W maju Iceye utworzyło kolejną spółkę joint venture z Rheinmetall, co zapoczątkuje produkcję sprzętu również w Niemczech.
Źródło: PAP/red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez