Berlin nie chce wojny celnej – Merz apeluje o dalsze rozmowy z USA
2025-07-21 14:27:42(ost. akt: 2025-07-21 14:41:33)
Berlin wzywa do przedłużenia negocjacji pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie ceł. Kanclerz Friedrich Merz uważa, że wprowadzenie ceł odwetowych przez UE na USA nie ma obecnie sensu. Rzecznik niemieckiego rządu, Stefan Kornelius, poinformował w poniedziałek, że Berlin opowiada się za daniem obu stronom więcej czasu na rozmowy, a konkretnie do końca lipca.
"Kanclerz Merz opowiada się za negocjacjami do końca (obecnego miesiąca)" - oświadczył Kornelius, podkreślając stanowisko niemieckiego rządu.
Linia ta jest zgodna z oficjalnymi komunikatami Komisji Europejskiej, która zadeklarowała, że nie zamierza wprowadzać żadnych środków odwetowych wobec USA przed 1 sierpnia.
Linia ta jest zgodna z oficjalnymi komunikatami Komisji Europejskiej, która zadeklarowała, że nie zamierza wprowadzać żadnych środków odwetowych wobec USA przed 1 sierpnia.
W piątek, odnosząc się do negocjacji UE z USA, kanclerz Merz wyraził przekonanie, że "im niższe cła, tym lepiej dla obu stron rozmów", ostrzegając jednocześnie, że wyższe taryfy "uderzą we wszystkich".
Stany Zjednoczone zapowiadają nałożenie 30-procentowych ceł na import z UE od 1 sierpnia. Sekretarz handlu USA, Howard Lutnick, określił tę datę jako "nieprzekraczalny termin", wyrażając jednak nadzieję na wcześniejsze osiągnięcie porozumienia.
W Brukseli trwają dyskusje na temat ewentualnych środków odwetowych, które UE mogłaby podjąć w przypadku niepowodzenia negocjacji. Propozycja Komisji Europejskiej obejmuje cła na import z USA o wartości 72 mld euro. Rozważane są również inne, pozataryfowe środki odwetowe.
Komisarz ds. handlu, Marosz Szefczovicz, podkreśla, że Wspólnota musi być przygotowana na różne scenariusze, w tym na "przemyślane i proporcjonalne środki mające na celu przywrócenie równowagi w stosunkach transatlantyckich". Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ostrzega, że proponowane amerykańskie cła "zakłóciłyby kluczowe transatlantyckie łańcuchy dostaw, ze szkodą dla przedsiębiorstw, konsumentów i pacjentów po obu stronach Atlantyku".
Źródło: PAP/red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez