Czy Polska stanie się drugą Norwegią?
2025-07-22 13:50:44(ost. akt: 2025-07-22 14:12:20)
Nie milkną echa po informacji, że na polskiej części Morza Bałtyckiego odkryto potężne złoża ropy i gazu. Wielu komentatorów pisało, że Polska może stać się drugą Norwegią. Czy jest na to szansa?
Złoża ropy i gazu zostały zlokalizowane na północ od Świnoujścia przez kanadyjską spółkę Central European Petroleum (CEP), która napisała, że to "największe konwencjonalne złoże węglowodorów odkryte dotychczas w Polsce i jedno z największych konwencjonalnych złóż ropy naftowej odkryte w Europie w ostatniej dekadzie". Po dokonaniu wstępnych odwiertów wykazano, że zawiera ono 22 mln ton ropy naftowej i kondensatu oraz 5 mld metrów sześciennych gazu o jakości handlowej.
By jednak wszystko było zgodne z prawem, złoża muszą zostać potwierdzone przez Komisję Zasobów Kopalin. "To proces, który wymaga dodatkowych odwiertów, dokumentacji i analizy. Cały proces może potrwać nawet parę lat. Jeśli jednak zasobność złoża zostanie potwierdzona, będziemy mieli do czynienia z naprawdę dużym odkryciem" - pisze money.pl.
Jeśli dane CEP zostaną potwierdzone, to według geologa i byłego Prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotra Woźniaka "To by oznaczyło, że natrafiono na bardzo duże złoże (...) - 22 mln ton wydobywalnej ropy to ilość bliska skali rocznego krajowego przerobu ropy naftowej w Polsce".
Jednak, jak pisze money.pl, odkrycia złóż nie oznaczają, że "Polska nagle stanie się samowystarczalnym producentem ropy naftowej czy gazu ziemnego i obędzie się bez importu". "Nad Wisłą zużywamy około 27 mln ton ropy rocznie i około 17 mld m sześc. gazu. Jeśli zgodnie z oceną kanadyjskiej spółki całe objęte koncesją złoże może zawierać 33 mln ton ropy i 27 mld m sześc. gazu ziemnego, to - znacznie upraszając - można stwierdzić, że w nieco ponad rok Polska zużywa więcej gazu i ropy, niż znajduje się w tym złożu" - czytamy.
Jak wynika z danych przedstawionych przez Państwowy Instytut Geologiczny, zasoby wydobywalne złóż ropy naftowej w Polsce wynoszą 19,5 mln ton (stan na 31 grudnia 2024 r.). Zasoby gazu ziemnego przekraczają natomiast 150 mld m sześc.
Oczywiście, jeśli wszystko zostanie potwierdzone i zacznie się wydobycie, niewątpliwie przyczyni się do do zapewnienia nam bezpieczeństwa energetycznego, co w dzisiejszych czasach jest istotnie ważne.
Źródło: money.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez