Kotula jednak zostanie w rządzie? "Rozmowy trwają"
2025-07-24 19:11:24(ost. akt: 2025-07-24 19:15:07)
Odchodząca z rządu minister ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała PAP, że pozostanie w nim, ale w innej formule niż dotychczas. - Mam nadzieję, że będę mogła kontynuować pracę na innym szczeblu, rozmowy trwają. Chciałabym, żeby moje kompetencje pozostały takie same - podkreśliła.
Premier Donald Tusk ogłosił w środę skład rządu po rekonstrukcji. Wśród 21 ministrów konstytucyjnych nie znalazła się ministra ds. równości Katarzyna Kotula, posłanka z Nowej Lewicy.
„Obiecałam Wam, że będę kontynuowała swoją misję i tak się stanie, nawet jeśli w innej formule. Ale o tym wkrótce. Dziękuję Wam za wszystkie wiadomości, ciepłe słowa i wsparcie” – napisała w środę, po ogłoszeniu składu rządu po rekonstrukcji na X ministra ds. równości Katarzyna Kotula.
Ministra Katarzyna Kotula powiedziała PAP, że w rządzie pozostanie, „tylko w innej formule”. Podkreśliła, że informacje w tej sprawie zostaną ogłoszone w ciągu kilku dni. – Dziś nie mogę jeszcze powiedzieć, jak to będzie wyglądało, dlatego że decyzje już zapadły, natomiast czekamy na sformalizowanie się tych kwestii – powiedziała.
– Nie ma w rządzie, w tym ścisłym gabinecie u premiera ministry do spraw równości, ale mam nadzieję, że będę mogła kontynuować pracę na innym szczeblu i o tym rozmowy trwają i chciałabym, żeby te moje kompetencje i moje zadania pozostały dokładnie takie same, niezależnie od tego, czy będę w głównym gabinecie, czy nie. Mam nadzieję i taka jest decyzja, że w rządzie pozostaję. Mój zakres zadań się też nie zmienia, więc walka o równość trwa i w tej sprawie nic się nie zmienia – podkreśliła.
Zaznaczyła, że – tak jak oświadczyła we wpisie – będzie kontynuować swoją misję i zajmować się tym, czym dotychczas, o czym rozmawiała jeszcze we wtorek z premierem Donaldem Tuskiem.
– Mogę to robić jako sekretarz stanu, mogę to robić jako pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania i tak chciałabym swoją pracę kontynuować – powiedziała.
Decyzję premiera o likwidacji funkcji ministra ds. równości skomentowała w środę organizacja Kampania Przeciw Homofobii. „W dzisiejszej rekonstrukcji rządu Donald Tusk nie tylko odwołał Katarzynę Kotulę, ale też całkowicie zlikwidował stanowisko Ministra_y ds. Równości. To jednoznaczny sygnał: równość nie jest już priorytetem tego rządu. A dla osób LGBT+, osób z niepełnosprawnościami, kobiet, mniejszości narodowych i religijnych – to po prostu zniknięcie z agendy władzy” – czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie KPH.
Dziękując za pracę Kotuli i jej zespołowi, KPH przypomniała, że przewodziła ona pracom nad ustawą o związkach partnerskich, a dzięki wysiłkowi jej i jej współpracowniczek został opracowany projekt rządowy. Dodała, że ministra działała też w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści czy walki z dyskryminacją w szkołach.
Ministra Kotula podkreśliła, że z uznaniem przyjmuje słowa podziękowania organizacji za pracę w rządzie – „nawet jak te słowa czasem mają słodko-gorzki smak wynikający z decyzji takich, a nie innych”. Zaznaczyła, że kontakt z organizacjami, o który dbała wraz z zespołem, poskutkował dobrymi relacjami ze stroną społeczną.
Zasugerowała również, że pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich, złożonego przez Lewicę do Sejmu w czerwcu, może odbyć się we wrześniu. Podkreśliła również, że prace nad rządowym projektem w tej sprawie trwają.
Projekty ustaw o związkach partnerskich zostały opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacji w październiku ubiegłego roku. Zakładają wprowadzenie zmian w ponad 200 obowiązujących obecnie ustawach. Osoby, które zawrą związek partnerski – zarówno tej samej, jak i różnej płci – będą mogły przyjąć wspólne nazwisko, rozliczać się razem w urzędzie skarbowym, zyskają także prawo do informacji medycznej na swój temat, dziedziczenia po sobie i pochówku partnera lub partnerki. W toku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych do projektów zgłoszono ponad 6 tys. uwag.
Podczas posiedzenia Stałego Komitetu Rady Ministrów 30 kwietnia swoje uwagi złożyło m.in. Ministerstwo Finansów. Zakwestionowało ono szacunki finansowe uwzględnione w Ocenie Skutków Regulacji.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez