Francja uznaje państwo palestyńskie: Przełomowa zapowiedź prezydenta Macrona
2025-07-25 12:50:43(ost. akt: 2025-07-25 12:56:21)
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w czwartek, że Francja uzna państwo palestyńskie we wrześniu, podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Decyzja ta czyni Francję największym krajem europejskim, który zdecydował się na ten krok. Dotychczas Palestynę uznało kilkanaście państw w Europie.
Prezydent Macron przekazał tę informację w oświadczeniu opublikowanym w serwisie X, dołączając list skierowany do przywódcy Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa.
W swoim oświadczeniu Macron podkreślił, że „pokój jest możliwy” i wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, uwolnienia wszystkich zakładników uprowadzonych przez Hamas oraz zapewnienia szerokiej pomocy humanitarnej dla mieszkańców Strefy.
„Trzeba też zagwarantować zdemilitaryzowanie Hamasu, zapewnić bezpieczeństwo Gazy i ją odbudować. Trzeba w końcu zbudować państwo palestyńskie, zapewnić jego zdolność do życia” – napisał Macron. Dodał, że państwo to powinno zgodzić się na demilitaryzację i w pełni uznać Izrael, a także „uczestniczyć w bezpieczeństwie wszystkich na Bliskim Wschodzie”.
Prezydent Macron stanowczo podkreślił, że „nie ma alternatywy” dla takiego rozwiązania, zapewniając, że Francuzi „chcą pokoju na Biskim Wschodzie”. Zaznaczył, że „do nas należy – wraz z Izraelczykami, Palestyńczykami, naszymi partnerami europejskimi i międzynarodowymi - pokazanie, że jest to możliwe”.
W liście do Abbasa Macron wyjaśnił, że decyzja o uznaniu państwa palestyńskiego ma na celu „wnieść decydujący wkład w pokój na Bliskim Wschodzie”.
W liście do Abbasa Macron wyjaśnił, że decyzja o uznaniu państwa palestyńskiego ma na celu „wnieść decydujący wkład w pokój na Bliskim Wschodzie”.
Zadeklarował również, że Paryż „zmobilizuje wszystkich spośród swoich partnerów międzynarodowych, którzy chcą w tym brać udział”.
Francja, wspólnie z Arabią Saudyjską, planowała zorganizować w czerwcu konferencję w siedzibie ONZ, poświęconą rozwiązaniu bliskowschodniemu w postaci dwóch państw. Konferencja miała na celu opracowanie planu działania na rzecz państwa palestyńskiego, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa Izraela. Została ona jednak przełożona.
W ostatnich miesiącach prezydent Macron wielokrotnie podkreślał, że stworzenie państwa palestyńskiego to „nie tylko obowiązek moralny, ale także polityczna konieczność”. Sugerował, że konferencja w Nowym Jorku może stanowić okazję do podjęcia kroków w kierunku „wzajemnego uznania” – zarówno państwa palestyńskiego, jak i Izraela – przez te państwa, które dotychczas tego nie uczyniły.
Dotychczas 148 krajów uznało państwo palestyńskie, jednak Izrael i Stany Zjednoczone pozostają temu przeciwne. Francja w przeszłości wielokrotnie zapowiadała, że uzna Palestynę we właściwym czasie, a także poparła przyjęcie Palestyny do UNESCO oraz przyznanie jej statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w ONZ.
Źrodło: PAP/red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez