Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje obietnice Ukrainy dotyczące niezależności organów antykorupcyjnych
2025-07-25 15:31:20(ost. akt: 2025-07-25 15:37:45)
Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z obietnic ukraińskich władz dotyczących przywrócenia niezależności organów antykorupcyjnych. Rzecznik KE, Guillaume Mercier, ogłosił w czwartek, że Komisja będzie współpracować z Kijowem, aby rozwiać wszelkie obawy w tej kwestii.
Reakcja ta nastąpiła po tym, jak prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zadeklarował, że do parlamentu trafi nowy projekt ustawy mający na celu zachowanie "norm niezależności organów antykorupcyjnych". Inicjatywa ta pojawiła się po ostrej krytyce ze strony KE i niektórych zachodnich stolic, spowodowanej przegłosowaniem przez ukraiński parlament zmian ograniczających niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP).
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, przebywająca z wizytą w Azji, skontaktowała się bezpośrednio z prezydentem Zełenskim. Komisarz odpowiedzialny za rządy prawa, Michael McGrath, podkreślił, że oba organy są "kamieniem węgielnym" praworządności w Ukrainie, a walka z korupcją jest jednym z warunków wejścia do UE.
"Rozumiemy, że władze ukraińskie przyjęły nowe podejście i zaproponowały nowy plan działania" - powiedział w czwartek rzecznik KE. "Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że rząd ukraiński podejmuje działania i współpracujemy z nim, aby upewnić się, że nasze obawy (...) zostaną rzeczywiście uwzględnione" - dodał Mercier.
Rzecznik KE nie odpowiedział na pytanie, czy KE będzie domagała się od Zełenskiego przywrócenia pełnej autonomii NABU i SAP, które obecnie podlegają prokuratorowi generalnemu, zaznaczając, że decyzja w tej sprawie należy do władz ukraińskich.
Rzecznik KE nie odpowiedział na pytanie, czy KE będzie domagała się od Zełenskiego przywrócenia pełnej autonomii NABU i SAP, które obecnie podlegają prokuratorowi generalnemu, zaznaczając, że decyzja w tej sprawie należy do władz ukraińskich.
Mercier przypomniał, że wsparcie finansowe, jakie Kijów otrzymuje od UE w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy o wartości 50 mld euro, jest uzależnione od postępów w zakresie reform sądownictwa i demokratycznych rządów. "Mamy odpowiednie zabezpieczenia" - dodał.
Pieniądze z Instrumentu na rzecz Ukrainy są wypłacane w transzach po zrealizowaniu przez Ukrainę kolejnych zapisów planu odbudowy i reform. Ostatnia płatność KE, trzecia transza o wartości 3,5 mld euro, została przekazana Kijowowi 1 kwietnia, co oznacza, że łącznie Ukraina otrzymała z instrumentu blisko 20 mld euro. Płatności zatwierdzają kraje członkowskie w ramach Rady UE.
Źrodło: PAP/red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez