WM.pl
28 lipca 2025, Poniedziałek
imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza
  • 18°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Umowa handlowa z USA. Brytyjskie media: UE poszła na ustępstwa

2025-07-28 11:24:16(ost. akt: 2025-07-28 11:32:45)
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen

Autor zdjęcia: Fratria

Brytyjskie media szeroko komentują porozumienie handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, zwracając uwagę na możliwe konsekwencje dla stabilności rynków, szczególnie w Irlandii i Irlandii Północnej. „Financial Times” ocenia, że Unia Europejska uległa presji ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa.

Warto przeczytać

  • Historyczne odkrycie na Warmii i Mazurach: Medal Świętej...
  • Podwójne morderstwo w gminie Zalewo. Czy były sygnały ostrzegawcze?
  • Kościół na uboczu, a w nim XV-wieczne arcydzieła. Przetrwały...
Dziennik „Financial Times” podkreśla, że ustanowienie 15-procentowej stawki celnej na unijne towary eksportowane do USA przyniosło Wspólnocie "ulgę z powodu uniknięcia wojny handlowej, która przeplata się z żalem z powodu braku bardziej stanowczego stanowiska od samego początku negocjacji" z administracją Trumpa. Gazeta cytuje również anonimowego unijnego dyplomatę, który stwierdził, że "Trump dokładnie obliczył, gdzie jest nasz próg bólu".

„FT” przypomina także o staraniach ministra handlu i wicepremiera Irlandii Simona Harrisa, który zabiegał o ochronę irlandzkiego przemysłu farmaceutycznego, alkoholowego i rolnego przed amerykańskimi cłami.

Porozumienie między Ursulą von der Leyen a prezydentem Trumpem może prowadzić do podziałów na wyspie irlandzkiej, ponieważ przedsiębiorcy z Irlandii Północnej, która należy do Zjednoczonego Królestwa, mogą sprzedawać swoje towary do USA płacąc cło w wysokości 10 procent.

Dziennik „Guardian” sugeruje, że sytuacja ta stwarza "podwaliny pod trudne rozmowy dyplomatyczne na temat gwarancji utrzymania stabilności na całej wyspie w ramach porozumienia wielkopiątkowego". Gazeta cytuje również komentarz Simona Harrisa, który wyraził "żałuje" z powodu 15-procentowej stawki celnej, ale podkreślił wagę "jedności" państw Unii.

BBC zauważa, że porozumienie "przynosi Stanom Zjednoczonym wiele korzyści, mniej jasne jednak jest, jakie korzyści przyniesie ono UE".

Brytyjski nadawca analizuje również słowa Ursuli von der Leyen o "przywróceniu równowagi" w stosunkach handlowych. BBC przypomina, że wcześniej UE argumentowała, iż w relacji tej nie brakuje równowagi, ponieważ UE kupuje od Ameryki więcej usług, niż im sprzedaje. "Brzmiało to tak, jakby von der Leyen celowo mówiła językiem Trumpa, aby przypieczętować porozumienie" – podsumowuje BBC, dodając: "Jedno jest pewne: Trump świętuje zawarcie największej umowy handlowej w historii".


Źródło: PAP/red

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Donald Trump USA Stany Zjednoczone porozumienie handlowe cła Ursula von der Leyen
red.
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B