Przerwy w działaniach zbrojnych – Izrael tworzy korytarze humanitarne
2025-07-28 15:02:52(ost. akt: 2025-07-28 15:10:12)
Izraelska armia ogłosiła w niedzielę wprowadzenie dziesięciogodzinnych "przerw humanitarnych" w działaniach zbrojnych na wybranych obszarach Strefy Gazy. Decyzja ta nastąpiła po wznowieniu zrzutów pomocy humanitarnej nad palestyńską półenklawą i utworzeniu "korytarzy humanitarnych" dla konwojów ONZ.
Przerwy w walkach będą obowiązywać w miejscach, gdzie nie operują izraelskie siły lądowe, takich jak Al-Mawasi, Dajr al-Balah i miasto Gaza. Tymczasowe zawieszenie broni będzie obowiązywać codziennie, do odwołania, w godzinach 10-20 czasu lokalnego (9-19 w Polsce). Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały, że decyzja została uzgodniona z ONZ i innymi organizacjami międzynarodowymi.
Ponadto, konwoje ONZ i organizacji humanitarnych będą mogły korzystać z "bezpiecznych tras" w godzinach 6-23 (5-22 w Polsce) w celu dostarczenia żywności i lekarstw mieszkańcom Strefy Gazy. Ciężarówki z pomocą humanitarną wyruszyły z Egiptu w kierunku Strefy Gazy.
Wcześniej zrealizowano zrzuty pomocy humanitarnej, dostarczając mieszkańcom północnej części Strefy Gazy mąkę, cukier i konserwy. Niestety, w wyniku jednego ze zrzutów, 11 osób zostało rannych, gdy paleta z pomocą spadła na namiot dla osób wysiedlonych w rejonie Bajt Lahija.
Prezydent Izraela Icchak Hercog podkreślił, że Izrael dokłada wszelkich starań, aby usprawnić przepływ niezbędnych dostaw i wezwał agencje ONZ oraz organizacje międzynarodowe do współpracy w celu zapewnienia, że pomoc dotrze do potrzebujących bez opóźnień.
Decyzje Izraela o wprowadzeniu przerw w walkach i wznowieniu dostaw pomocy humanitarnej zapadły po licznych ostrzeżeniach ekspertów o grożącej katastrofie humanitarnej w Strefie Gazy, gdzie mieszka około 2 miliony osób.
Izrael był krytykowany za łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego, jednak strona izraelska odrzuca oskarżenia o rozmyślne powodowanie głodu w Strefie Gazy, obarczając odpowiedzialnością Hamas.
Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało, że od 27 maja w Strefie Gazy zginęło 1054 osoby podczas poszukiwania żywności, z czego 766 w pobliżu punktów rozdawania pomocy humanitarnej. Światowy Program Żywnościowy (WFP) alarmuje, że prawie jedna trzecia mieszkańców Strefy Gazy pozostaje bez jedzenia przez całe dnie, a 90 tys. kobiet i dzieci pilnie potrzebuje leczenia z powodu niedożywienia.
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r. Według danych kontrolowanej przez Hamas administracji Strefy Gazy, w izraelskim odwecie zginęło około 60 tys. Palestyńczyków.
Źródło: PAP/red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez